کشورهای عربی در قعر لیست کشورهای آزاد جهان

سیاسی

در تازه‌ترین گزارشی که توسط سه موسسه خارجی درباره میزان آزادی در 152 کشور جهان در سال 2012 تهیه شده است، کشورهای عربی در آخرین جایگاه برخورداری از آزادی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی المسله، در این گزارش که در اواسط ماه اوت 2015 تهیه شده ، اردن با قرار گرفتن در جایگاه 78، اولین کشور عربی در زمینه برخورداری از آزادی است. الجزایر و یمن نیز با قرار گرفتن در رتبه‌های 146 و 148 در پایین این فهرست قرار دارند.

طبق گزارشی که موسسات "کاتو" و "فریزر" و موسسه "لیبرال‌های وابسته به موسسه آزادی فردریش" صادر کرده‌اند، هونگ کونگ در جایگاه نخست قرار دارد و پس از آن سوئیس و سپس فنلاند و دانمارک هستند و نیوزلند در جایگاه پنجم قرار دارد. آمریکا نیز در جایگاه بیستم قرار گرفته است.

طبق این فهرست، لبنان در جایگاه هشتاد و هفتم و بحرین در جایگاه هشتاد و نهم قرار دارند و کویت با قرار گرفتن در مرکز نود و هفتم در جایگاه چهارم قرار دارد و پس از آن عمان است که جایگاه صد و دوازدهم را به خود اختصاص داده است.

تونس نیز در جایگاه 113 و پس از آن قطر است و امارات در مرکز 117 و مراکش در مرکز 121 و موریتانی در 127 و مصر در جایگاه 136 و پس از آن عربستان در جایگاه 141 قرار دارد و پس از الجزایر که در مرکز 146 است، یمن در پایان فهرست با مرکز 148 قرار دارد.

این شاخصه مبتنی بر قوانین و امنیت و آزادی در تشکیل جنبش‌ها و سازمان‌های دینی و فعالیت غیردولتی و آزادی مطبوعات و آزادی بیان و آزادی فردی و اقتصادی است.

انتهای پیام

کد N939315