سفر اعلام نشده اشتاین‌مایر به افغانستان

افغانستان,آلمان

وزیر امور خارجه آلمان در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شد و ارتقای مذاکرات صلح با گروه شبه‌نظامی طالبان در راس دستور کار وی قرار دارد.

وزیر امور خارجه آلمان در سفری غیرمنتظره وارد افغانستان شد و ارتقای مذاکرات صلح با گروه شبه‌نظامی طالبان در راس دستور کار وی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری بیلد، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان در سفری از پیش اعلام نشده به افغانسان رفت.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که دیدار با اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در کابل در برنامه اشتاین‌مایر قرار دارد.

به دلیل حملات اخیر در افغانستان که ده‌ها کشته بر جای گذاشت، این سفر تحت تدابیر امنیتی شدیدی انجام می‌شود و حتی فرود هواپیمای اشتاین مایر در کابل نیز محرمانه بود.

اشتاین مایر در بیانیه‌ای که از پیش تنظیم شده بود، گفته است که سفر به افغانستان در برهه زمانی بسیار حساس انجام می‌شود.

حملات اخیر در شرایطی انجام شده که مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان به تازگی آغاز شده است.

اشتاین مایر تاکید کرد: سازش در این کشور تنها راه منطقی پایان دهه‌ها درگیری است. فرصت بی‌نظیری که مذاکرات صلح فراهم کرده است، نباید هدر برود.

ماه ژوئیه اولین دیدار مقام‌های دولتی افغانستان و شبه‌نظامیان طالبان صورت گرفت.

پس از اولین حملات، اشرف غنی سخنرانی کرد، این حملات احتمالا به کشمکش قدرت میان طالبان پس از مرگ ملاعمر، رهبر طالبان مرتبط است.

پس از آن اختر محمد منصور رهبر جدید طالبان با صدور بیانیه‌ای همچنان بر ادامه «جهاد» تاکید کرد اما در عین حال جرایم شبه‌نظامیان تروریست داعش را وحشیانه و غیرقابل تحمل خوانده اشتاین مایر علاوه بر این بر ادامه حمایت آلمان از افغانستان به رغم خروج سال گذشته نیروهای رزمی آلمان تاکید کرد .

وی گفت: مردم افغانستان همچنان می‌توانند روی ادامه همکاری آلمان حساب کنند.

از زمان سقوط طالبان در سال 2001، برلین بیش از چهار میلیارد یورو به افغانستان کمک کرده است. عملیات ضربتی تحت امر ناتو در سال 2014 در افغانستان پایان یافت اما 800 نظامی آلمانی همچنان به امر آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای امنیتی محلی افغان مبادرت می‌ورزند. آلمان و افغانستان صدمین سال روابط دیپلماتیک خود را جشن می‌گیرند.

انتهای پیام

کد N939063