کشته شدن چند افسر عراقی در مرز با اردن/تلاش ائتلاف ضدداعش برای احداث پایگاه در موصل

عراق

همزمان با آغاز عملیات نظامی نیروهای عراقی برای آزادسازی شهر الخالدیه در استان الانبار، منابع امنیتی از کشته شدن پنج تن از نیروهای گارد مرزی عراق طی انفجار عامل انتحاری در مرز با اردن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، منابع امنیتی عراق اعلام کردند که نیروهای عراقی در راستای عملیات آزادسازی استان الانبار، بزرگترین استان این کشور عملیات نظامی را برای بازپس‌گیری شهر الخالدیه در شمال شرقی رمادی، مرکز استان الانبار آغاز کرده‌اند.

به گفته منابع، جنگنده‌های «ائتلاف ضد داعش» تحت رهبری آمریکا نیز با نیروهای عراقی در این عملیات همکاری می‌کنند.

طی عملیات عراقی‌ها در مناطق مختلف الانبار 43 تروریست داعش از پای درآمدند.

نیروهای عراقی همچنین چند روستا را در صحرایی در غرب سامراء آزاد کردند و تعداد زیادی از تروریست‌ها را از پای درآوردند.

در همین راستا منابع امنیتی اعلام کردند که در اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری شده‌ای در نزدیکی گذرگاه «طریبیل» در مرز با اردن پنج تن از نیروهای گارد مرزی از جمله سه افسر کشته شدند.

در همین حال محمد ابراهیم، رئیس کمیته امنیتی شورای استانداری نینوا اعلام کرد که طی چند روز گذشته حدود 150 تا 200 نیروی آمریکایی به شهر "ربیعه" در غرب موصل آمده و موقعیت جغرافیایی این مناطق را برای تاسیس پایگاه جدید در راستای فراهم آوردن مقدمات آزادسازی موصل مورد بررسی قرار داده‌اند.

وی اعلام کرد: تعداد این نیروها کافی نیست و در حال حاضر هیچ گونه سرباز آمریکایی در خاک عراق حضور ندارد.

محمد ابراهیم درباره میزان آمادگی‌ها برای آغاز جنگ موصل گفت: دو لشکر تشکیل شده و 7000 نیروی پلیس و دو گردان از پلیس فدرال و تعدادی از نیروهای مردمی در موصل مستقر شده‌اند.

غیاث سورجی، سخنگوی گروه‌های اتحاد ملی نیز تاکید کرد که هیچ نیروی آمریکا در خاک عراق حضور ندارد بلکه همگی مشاور و مربی نظامی هستند و بررسی مناطق زمار و ربیعه در راستای برنامه آموزش پیشمرگ‌ها صورت گرفته است.

انتهای پیام

کد N938980