رئیس سابق ارتش انگلیس: کامرون "وجودش را نداشت" که وارد اقدام نظامی در سوریه شود

سوريه,انگليس

رئیس سابق ارتش انگلیس در انتقادی بی‌سابقه گفته است که نخست‌وزیر کشورش "وجود آن را نداشت که در سوریه اقدام نظامی انجام دهد"؛ اقدامی که می‌توانست مانع ظهور داعش شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، ژنرال سردیوید ریچاردز که بین اکتبر 2010 تا ژوئیه 2013 ریاست ارتش انگلیس را برعهده داشت، این اظهارات را در مصاحبه‌ای با سر آنتونی سلدون انجام داد که در حال نگارش بیوگرافی دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس است.

وی سال گذشته گفته بود که دیوید کامرون «استراتژی نظامی منسجم» علیه نظام بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه که می‌توانست افراط‌گرایی را ریشه‌کن کند، رد کرد.

در کتاب مذکور با عنوان «کامرون در پلاک 10: داستان داخلی 2010- 2015»، رئیس ارتش سابق انگلیس گفته است: اگر وجود آن را داشت، این کار را انجام می‌داد. اگر آنچه من گفتم انجام داده بودند، آنها دیگر شاهد ظهور داعش نبودند. در اوکراین نیز همانند سوریه و لیبی ما شاهد فقدان استراتژی و دولتمردی حرفه‌ای بودیم. مشکل عدم تفکر و عدم تصمیم‌گیری بود.

در این کتاب جدید اختلافات پشت پرده در داخل دولت کامرون فاش شده است.

سر آنتونی سلدون که از بیوگرافی‌نویسان سیاسی مشهور انگلیس است، در این کتاب تلاش بی‌سابقه تونی بلر، نخست‌وزیر سابق انگلیس برای توافق با معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی به منظور خارج کردن وی از این کشور را فاش می‌کند.

براساس این کتاب، تونی بلر با این درخواست به دفتر نخست‌وزیری آمد اما کامرون آن را نپذیرفت و از تصمیم خود برای مشارکت در مداخله نظامی علیه لیبی دفاع کرد.

علاوه بر اختلاف کامرون با رئیس وقت ارتش و رئیس ام آی 6، در این کتاب به اختلاف کامرون با جورج آزبورن، وزیر خزانه‌داری نیز اشاره شده است.

انتهای پیام

کد N938965