ابومرزوق: ساف ارث پدری کسی نیست / مانع برگزاری نشست شورای ملی می‌شویم

فلسطين

عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی "حماس" و مسئول روابط خارجی این جنبش تاکید کرد که سلیم زعنون رئیس شورای ملی فلسطین اخیرا اعلام کرد که در جریان دیدار روز چهارشنبه گذشته‌اش با محمود عباس در امان با وی بر سر برگزاری نشست عادی شورای ملی فلسطین طی کمتر از یک ماه آینده به توافق رسیده است و قرار است این نشست در تاریخ 15 سپتامبر آینده در رام الله برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، موسی ابو مرزوق روز شنبه به انتقاد از دعوت سلیم زعنون برای برگزاری نشست شورای ملی فلسطین پرداخت و تاکید کرد: من فکر می‌کردم تضمین سمت جناب "ابو الادیب" (زعنون) مهمترین مساله‌ای باشد که فکر و ذکر وی را به خود مشغول کرده است؛ چرا که بحث تغییرات در ساف حتی ریاست شورای ملی را هم شامل می‌شد، اما وی پا را از این هم فراتر گذاشت و اعلام کرد که با عباس به "توافق" هم رسیده است.

زعنون گفته بود که در صورت ممانعت رژیم صهیونیستی از ورود اعضای خارج از کرانه باختری به این منطقه، از قانون "شرایط اضطراری" استفاده خواهد شد و نشست محدودی برای انتخاب کمیته اجرایی جدید که 10 نفر از 18 عضو آن؛ از جمله محمود عباس رئیس این کمیته استعفا داده‌اند، برگزار می‌شود.

وی تاکید کرده بود: ما به توافقی دست یافتیم که بر اساس آن انتخاب تمامی اعضای کمیته اجرایی در نشست آتی؛ اعم از اینکه نشست عادی باشد یا فوق‌العاده صورت خواهد گرفت.

ابو مرزوق با اشاره به این اظهارات زعنون تصریح کرد: من اصلا فکرش را هم نمی‌کردم که قانون اساسی دور زده شود و عباس و زعنون سر قانون را هم کلاه بگذارند؛ چرا که نشست عادی و فوق‌العاده شورای ملی با هم فرق دارند و در قانون هیچ بندی که حاکی از تبدیل نشست عادی مد نظر زعنون به نشست فوق‌العاده باشد، وجود ندارد و "راه حل توافقی" در حالی مطرح می‌شود که تعداد اعضا به حد نصاب قانونی نرسد و در این شرایط، دعوت به برگزاری نشست در شرایط اضطراری می‌شود.

وی افزود: فکر می‌کنم هیچ عاقلی این احتمال را نمی‌داد که نشست عادی در رام الله برگزار شود؛ اما نه به خاطر اقدامات رژیم صهیونیستی، بلکه به خاطر کشمکش‌های سیاسی و شکی در این مساله نبود که حد نصاب قانونی اعضای شرکت کننده در نشست شورای ملی تکمیل نخواهد شد. لذا، درخواست عباس برای برگزاری نشست با هر تعداد عضو شرکت کننده مورد قبول قرار خواهد گرفت و صرف نظر از هر اسمی که روی آن گذاشته شود، حاضران در نشست اعضای مورد نظر خود را انتخاب خواهند کرد.

این عضو دفتر سیاسی جنبش حماس همچنین خاطرنشان کرد : فکر نمی‌کردم فرصت طلبی برخی گروه‌ها برای تضمین کرسی‌های خود، به قیمت ضربه زدن به سازمان آزادی بخش فلسطین "ساف" و نهادها و موسسات زیر مجموعه و نیز زیر پا گذاشتن مشروعیت و احترام فلسطینیان به این سازمان تمام شود. برخی گروه‌ها این تصمیمات را "مسخره" و "غیرمعقول" خوانده‌اند، اما از ترس از دست دادن سهمیه‌های خود در کمیته اجرایی در نشست شورای ملی شرکت خواهند کرد و برخی دیگر نیز با برگزاری این نشست موافقت کرده‌اند تا حماس و جهاد اسلامی در آن حاضر نشوند؛ چرا که آنها به خوبی از وزن و جایگاه این دو جنبش آگاه هستند. گروه سوم نیز از ترس خشم رئیس با این نشست موافقت کرده‌اند و گروه چهارم فکر می‌کند که با انتخابات یا توافقات سهمی در اعضای کمیته اجرایی خواهد داشت و این در حالی است که سهم کنونی آنها نتیجه ارثی است که از شهدا برده‌اند و الا زنده‌ها هیچ سهمی ندارند.

وی در ادامه آورده است: همه می‌دانند که مارس سال 2005 روزی تاریخی بود و ساف برای اولین بار به نهادی تبدیل شد که تمامی طرف‌های فلسطینی زیر چتر آن جمع شدند؛ مشروط بر اینکه ساختار این سازمان اصلاح شود و عملکرد آن بهبود پیدا کند، اما حال روز 15 سپتامبر آینده روز پاره شدن این چتر و از بین رفتن مشروعیت ساف (در صورت موفقیت عباس و زعنون در برگزاری نشست شورای ملی) خواهد شد؛ حتی اگر رژیم صهیونیستی و غرب و شرق همچنان آن را به رسمیت بشناسند؛ چرا که هر کس احترام خودش را نزد ملتش از دست بدهد، هیچ احترام و به رسمیت شناختنی در جهان نمی‌تواند جایگزین آن شود.

ابو مرزوق با اشاره به اینکه روز 15 سپتامبر روز شکاف داخلی و پشت کردن به کادر رهبری موقت و توافقات آشتی ملی خواهد بود، تاکید کرد: ساف "ارث پدی" اینها نیست و ما علاوه بر اعلام مخالفت با برگزاری نشست شورای ملی، تاکید می‌کنیم که باید این نشست به شکست کشانده شود و از تمامی طرف‌های ملی خواسته شود که مشروعیت باقی مانده و ساختار تشکیلاتی و آینده آرمان و وطن فلسطین را حفظ کنند.

وی افزود: امروز شهروندان فلسطینی باید بدانند که چرا این همه هجمه علیه جنبش حماس به راه افتاده است و آن را به مذاکره با رژیم صهیونیستی و تلاش برای جداسازی غزه از کرانه باختری و قدس متهم می‌کنند؟ چرا آن را متهم به قتل 10 هزار فلسطینی و تخریب هزاران باب منزل می‌کنند و در مقابل، رژیم صهیونیستی را از این جنایت‌ها تبرئه می‌کنند؟

ابو مرزوق در پایان تاکید کرد: حماس همچنان به خون شهدا وفادار خواهد ماند و ضمن حفظ قبله نمای آزاد سازی فلسطین و در راستای تحقق وحدت ملی بر اساس اصول ملی مورد توافق حرکت خواهد کرد و برگشتن برخی از وسط راه تغییری در عزم و اراده آن ایجاد نخواهد کرد.

انتهای پیام

کد N938952