عفو بین‌الملل: ترکیه برای جلوگیری از بدرفتاری‌ با زندانیان اقدام کند

عفو بین الملل در گزارشی از ترکیه خواست تا در برابر بدرفتاری‌های گزارش شده با چهار مظنونی که به خاطر قتل دو افسر پلیس در 21 ژوئیه سال جاری میلادی در شهر "جیلان پینار" بازداشت هستند، کاری انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، عفو بین الملل اعلام کرد، برادر "سدات آیدین"، یکی از این مظنونان گزارش داده که سدات و سه مظنون دیگر هنگامی که در بازداشت پلیس بودند، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و اجازه معالجه پزشکی زخم‌هایشان به آن‌ها داده نشده است. همچنین گزارش شده که رئیس انجمن حقوق بشر آدانا که با آن‌ها در زندان ملاقات کرده گفته است، این مظنونان توسط نگهبانان زندان وافسران پلیس به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

در این گزارش آمده است، عفو بین الملل اطلاعات دریافت کرده مبنی بر اینکه این مظنونان پس از بدرفتاری مقامات به بیمارستان منتقل شده‌اند اما هیچ پزشکی آن‌ها را معاینه نکرده است. به گفته نمایندگان این مظنونان در عوض پزشک گواهی از پیش تنظیم شده‌ای را که در آن نوشته شده بود آن‌ها سلامت هستند و هیچ جراحتی ندارند، امضا کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است، این چهار مظنون همچنان در بازداشت پیش از محاکمه در آدانا قرار دارند و همچنان در خطر بدرفتاری هستند.

عفو بین الملل از مقامات ترکیه خواست از هر گونه بدرفتاری بیشتر با این مظنونان جلوگیری کرده، درمان لازم برای آن‌ها فراهم شود و درباره ادعاهای ضرب و شتم تحقیقاتی به عمل آید.

21 ژوئیه سال جاری میلادی جسد دو افسر پلیس با گلوله‌هایی که به سرشان اصابت کرده بود در خانه مشترکشان در جیلان پینار پیدا شد. حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به (پ.ک.ک) مسئولیت کشتار این دو افسر پلیس را به عهده گرفته و گفت: این اقدام به تلافی بمب گذاری انتحاری در سوروچ که در آن 34 تن کشته شدند، صورت گرفت.

پ.ک.ک در بیانیه‌ای کتبی در وب سایت خود اعلام کرد، این افسران پلیس حدود ساعت شش صبح روز چهارشنبه در اقدامی تلافی جویانه برای همکاری پلیس ترکیه با داعش کشته شدند.

انتهای پیام

کد N938929