فتح‌الله گولن از مسلمانان خواست تروریسم را تقبیح کنند

سیاسی

فتح‌الله گولن، روحانی ترک تبار ساکن آمریکا از مسلمانان سراسر جهان خواست تا تروریسم را تقبیح کنند، از حقوق بشر جوامع خود دفاع کنند و آموزش را ارتقا دهند، اقداماتی که به گفته وی پادزهر مشکلات دیرینه مسلمانان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گولن در یادداشتی برای وال استریت ژورنال از مسلمانان خواست تا با "ایدئولوژی استبدادی" در زمانی که داعش همچنان به کشتار خود در خاورمیانه ادامه می‌دهد، مقابل کنند.

وی تاکید کرد که خشونت تروریستی‌ای که به نام اسلام انجام می‌شود عمیقا بر روی تمام مسلمانان اثر می‌گذارد و مسلمانان باید به تلاش‌ها برای مقابله با آنچه گولن "سرطان" توصیف کرد، ملحق شوند.

گولن افزود: پیروان دین اسلام باید هر‌ آنچه می‌توانند برای متوقف کردن ریشه دوانی این سرطان در جوامع خودشان انجام دهند. اگر ما این کار را انجام ندهیم، مسئول بخشی از تخریب وجهه دین خودمان هستیم.

وی در یادداشت خود شش روش برای مبارزه با تروریسم معرفی کرده است که در ارتباط با اسلام است.

وی اول از مسلمانان خواست تا خشونت را تقبیح کنند چرا که اسلام هرگونه توجیه تروریست‌ها را رد می‌کند. به گفته وی، اسلام اخلاقیات محوری‌ای دارد که غیر قابل تفسیر است.

این روحانی ترک تبار برجسته افزود: یکی از اصول این است که گرفتن جان هر بی‌گناهی، جرم علیه تمام بشریت است؛ حتی در زمان دفاع در جنگ، خشونت علیه هر غیرمبارزی، خصوصا زنان، کودکان و روحانیون، در آموزه‌های حضرت محمد (ص) منع شده است.

گولن با تاکید بر لزوم ارتقای آموزش‌های دینی گفت: زمانی که آزادی مذهب نفی می‌شود، همانطور که دهه‌ها در جهان اسلام ادامه داشت، دین در سایه رشد می‌کند و این فرصت فراهم می‌شود تا از سوی چهره‌های نامعتبر و افراطی تفسیر شود. افراط گرایی خشن هیچ مذهبی ندارد و مسلمانان واقعی خشونت را تایید نمی‌کنند.

انتهای پیام

کد N938808