زاکانی سال90:حمله به سفارت انگلیس،خشم مقدس بود/نشریه زاکانی سال94:اشتباه بود/حافظه کوتاه15

علیرضا زاکانی,بریتانیا

نشریه پنجره پس از چهار سال دیدگاهی متفاوت با دیدگاه صاحب امتیاز و مدیرمسئول خود درباره حمله به سفارت انگلیس منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هشتم آذر سال 90 تعدادی از دانشجویان با تجمع در مقابل سفارت انگلیس در تهران و ورود به آن و همچنین ورود به باغ قلهک باعث شدند دولت انگلستان سفارت خود را در تهران تعطیل و دیپلمات‌های خود را خارج کرد. این اقدام دانشجویان با حمایت برخی از سیاستمداران همراه شد که یکی از آنها علیرضا زاکانی بود.

حمایت زاکانی از دانشجویانی که به سفارت انگلیس حمله کرده بودند

 او یک روز پس از حمله به سفارت انگلیس گفت که اقدام خودجوش دانشجویان در اعتراض به سفارت انگلیس، برآمده از یک خشم مقدس بود.  زاکانی در آن روزها رئیس ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان برای انتخابات مجلس نهم بود. او با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی در زمینه کاهش سطح روابط با انگلیس و اعتراض دانشجویان درمقابل سفارت این کشور خاطرنشان کرده بود: معتقد هستم که انگلستان در این رخدادها حاصل گوشه‌ای از جنایاتی را که در طول قرن‌ها در اقصی نقاط جهان و به ویژه در ایران انجام داده بود مشاهده کرد. اعتراض شدید دانشجویان تنها بخشی از خشم متراکمی است که در دل جوانان این کشور وجود دارد و انگلستان ظهور و بروز آن را به دلیل دخالت‌های خود می‌بیند.

زاکانی صحبت‌های خود را در ادامه معطوف به دانشجویان معترض کرده و تأکید کرده بود: دانشجویان باید به اعتراضات خود به صورت جدی ادامه دهند و با بیانی رسا مراودات سلطه جویانه انگلستان را تبیین کنند ضمن آنکه معتقدم دانشجویان باید مسیری را برای اعتراض انتخاب کنند که شأن نظام اسلامی و چارچوب‌های آن شکسته نشود و بهانه‌ای به دست بدخواهان نیفتد.

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفته بود: آنچه که باید نسبت به آن اعتراض شود اعتراض به رفتارهای جنایتکارانه و اندیشه‌های ناپاک عناصر چپاولگر انگلیس است که در سالیان اخیر پیروی‌های کورکورانه‌ای هم از سیاست‌های آمریکا داشته است. انگلستان باید پاسخگوی سیاست‌های خصمانه خود در قبال ملت مسلمان ایران باشد. باید از دانشجویان به دلیل این اعتراضات تشکر کرد و در عین حال از آنها درخواست کرد با نوع اعتراض شرایط را به سمتی ببرند که حربه‌ای به دست دشمنان انقلاب و کفتارپیر(انگلستان) نیفتد. ضمن آنکه مسئولان هم باید تلاش کنند ریشه‌های نفوذ استعمار پیر را در همه عرصه‌ها بخشکانند و فقط به کاهش سطح روابط باانگلستان بسنده نکنند.

تغییر موضع در نشریه زاکانی

حالا پس از گذشت حدود چهارسال و در حالی که بالاخره یخ روابط ایران و انگلیس شکسته شده و سفارت های دو کشور بازگشایی شده اند، نشریه پنجره که صاحب امتیاز و مدیرمسئولش علیرضا زاکانی است گزارشی درباره اشتباه بودن حمله به سفارت انگلیس در سال 90 منتشر کرده است. نگارنده این گزارش حتی تجمع محدودی که زمان بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران را نادرست و کار دانشجویان احساسی دانسته که در بزنگاه‌ها قدرت تشخیص ندارند. حتی این نشریه تاکیده کرده که عکس هایی که از شکنجه های آن روز در شبکه های اجتماعی منتشر شده، جعلی بوده اند.

در متن این گزارش آمده است: اما در این میان بودند افرادی که احساسات انقلابی خوبی دارند لیک در بزنگاه‌ها قدرت تشحیص ندارند. افرادی که صرفا با تجمع‌های غیرقانونی احساسی دنبال مطالبات خود هستند. همان طور که ورود اولیه به سفارت انگلستان در آذرماه سال 90 اشتباه بود و رهبری به صراحت، این مخالفت را ابراز کردند در هفته اخیر نیز رفتارهایی از همان طیف سر زد که زیبنده نظام اسلامی نیست، نظیر خبرسازی‌های افراطی درباره برخورد نیروی انتظامی با ایشان. تا جایی که در شبکه‌های اجتماعی با عنوان شکنجه نیروهای انقلابی از آن یاد شد! عکس‌های دروغینی که کاملا غیرمرتبط با این ماجرا بود. گویی برخی از جوانان انقلابی امروز روبه‌روی انقلاب ایستاده‌اند.

 

17213

کد N938454