گزارش روزنامه وطن امروز؛

مروری بر ۱۵۰روز جنایت غربی-عربی/ هرروز ۳۰ یمنی قربانی می‌شوند

سیاسی

آمریکا و دیگر کشورهای غربی با علم به اینکه سلاح‌ها برای ارتکاب جنایات جنگی بالقوه استفاده می‌شوند، سلاح مورد نیاز عربستان‌سعودی را در جنگ علیه مردم یمن فراهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه وطن امروز در گزارشی در مورد تجاوز ائتلاف غربی - عربی به یمن به فقیرترین کشور خاورمیانه و قربانی شدن روزانه ۳۰ یمنی در این جنگ، نوشت:

با گذشت ۱۵۰ روز از تجاوزات عربی- غربی به یمن برآورد می‌شود که نیروهای سعودی و متحدانشان نظیر امارات، قطر، اردن، بحرین، کویت، مراکش، مصر و سودان  با پشتیبانی آمریکا، اسرائیل، فرانسه و انگلیس  به طور متوسط روزانه ۳۰ یمنی را کشته‌اند. این در حالی است که القاعده با حمایت آشکار حکومت عربستان از فرصت ایجاد شده سوء‌استفاده کرده و بر تحرکات خود در یمن افزوده و مناطق بیشتری را به اشغال خود درآورده است. در عین حال، داعش نیز به فکر گسترش نفوذ خود در منطقه است که این حقیقت تلخ به معنای ادامه کشتار یمنی‌ها در جنگی نیابتی از سوی غرب و متحدانش حتی در صورت توقف جنگ کلاسیک فعلی است.
در ماه جولای که جنگ یمن  ۱۰۰ روزه شده بود، آمار سازمان ملل نشان می‌داد، ۳۰۰۰ نفر کشته شده‌اند که نیمی از آنها شهروند عادی بوده‌اند. تنها ۲۰ روز بعد، این آمار به ۳۶۰۰ کشته و ۱۷۳۰۰ زخمی افزایش یافت. حال یونیسف تخمین می‌زند از آغاز تجاوز به ملت مظلوم یمن در ۵  ماه گذشته بیش از  ۴۰۰ کودک در این جنگ کشته و بیش از  ۶۰۰ کودک دیگر زخمی شده باشند و تازه این در حالی است که آمار سازمان حمایت از کودکان سازمان ملل قربانیان تمام مناطق کشور را در بر نمی‌گیرد چنانکه آمار وزارت بهداشت یمن حاکی از شهادت مستقیم یا غیر مستقیم بیش از ۷۰۰ کودک است. به گزارش تارنمای خبری موندو ویس، روز ۲۴ جولای، به عنوان خونبارترین روز در جنگ یمن، در بمباران تعز، ۱۲۰ شهروند کشته و ۱۵۰ شهروند دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که یمن فقیرترین کشور در خاورمیانه است. برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرد: پیش از آغاز جنگ، بیش از نیمی از جمعیت این کشور با روزانه کمتر از ۲ دلار زندگی می‌کردند و هیچ دسترسی به آب آشامیدنی نداشتند. ۴۱ درصد از جمعیت این کشور امنیت غذایی نداشتند و نرخ سوء‌تغذیه کودکان در این کشور در میان بالاترین‌ها در جهان بود. نرخ بیکاری در این کشور بیش از۴۰ درصد و در میان جوانان این کشور، بیش از۶۰ درصد بود.۹۰ درصد از مواد غذایی مورد نیاز یمن وارد می‌شود و در عین حال محاصره عربستان‌سعودی، نه تنها مانع ورود محموله‌های غذا بلکه محموله‌های سوخت و دارو و کمک‌های ضروری به میلیون‌ها نفر نیازمند در این کشور شده است. نیروهای عربستان‌سعودی حتی مانع ورود روزنامه‌نگاران به یمن می‌شوند.

در این میان گروه‌های افراطی، یعنی القاعده، در این شرایط وخیم رشد کردند. دیده‌بان حقوق بشر (HRW) گفته است ائتلاف به رهبری عربستان مناطق غیرنظامی یمن را هدف قرار می‌دهد. نیروهای ائتلاف بیمارستان‌ها، مدارس، محله‌ها و دیگر مناطق را هدف حملات هوایی خود قرار می‌دهند. عفو بین‌الملل این ائتلاف را به نقض آگاهانه قوانین بین‌المللی بشردوستانه متهم کرده است. در آغاز حملات، ائتلاف به رهبری عربستان یک اردوگاه پناهندگان را هدف قرار داد و حدود ۴۰ نفر را کشت و حدود ۲۰۰ نفر دیگر را زخمی کرد.

چند هفته پیش، نیروهای ائتلاف به شکل هدفمندی انبار کمک‌های بشردوستانه آکسفام را تخریب کردند؛ اقدامی که دیده‌بان حقوق بشر آن را نقض آشکار قوانین جنگ دانست. ائتلاف همچنین در حملات خود در یمن، از بمب‌های ممنوعه خوشه‌ای استفاده کرده است. ائتلاف به رهبری عربستان‌سعودی، متشکل از پادشاهی بحرین، امارات عربی متحده‌، قطر، کویت، اردن و مراکش، همراه با مصر و سودان است.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی با علم به اینکه سلاح‌ها برای ارتکاب جنایات جنگی بالقوه استفاده می‌شوند، سلاح مورد نیاز عربستان‌سعودی را فراهم می‌کنند. سازمان‌های حقوق بشری آمریکا، عربستان و دیگر متحدان غربی آنها را عامل جنایت جنگی در یمن می‌دانند اما از آنجا که آمریکایی‌ها در این جنایات بالقوه جنگی همدست سعودی‌ها هستند، سازمان ملل متحد و سازمان‌های حقوق بشری از کشورهای غربی خواسته‌اند حمایت خود را از حمله نظامی علیه یمن خاتمه دهند.