باهنر در نشست ماهانه جامعه مهندسین:

افزایش تحمل نظام باهنجارشکنی‌های اصلاحات/۷۰%مشکلات ازبی برنامگی

سیاسی

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنجارشکنی‌های دوران اصلاحات پس از تذکرات رهبری در دهه ۷۰ و عدم توجه دولت و مجلس در آن مقطع صورت گرفت، گفت: آن حوادث نظام را تاب‌آور کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در نشست ماهانه این تشکل با اشاره به دیدگاه اصلا حطلبان در خصوص حکومت دینی اظهار کرد: برخی اصلاح طلبان و هنجارشکنان در زمان دولت اصلاحات حرف هایی را می زدند و می گفتند اصولا حکومت دینی توان دفاع از منافع ملی را ندارد. این دیدگاه ها یا ساده لوحانه و یا مبتنی بر عدم  اعتقاد به نظریه حکومت اسلامی بود.

وی افزود: این افراد فتوای امام خمینی(ره) در مورد سلمان رشدی را مثال می زدند و می گفتند این یک فتوا بر اساس عرف بین الملل نبود و هزینه هایی بابت آن پرداخت شد، اما اصرار بر ارزش ها و اعتقادات و پررنگ کردن احکام دینی اگر در یک محاسبه جامع تر نگاه شود، اتفاقات خوبی را متعاقب آن می توانیم مشاهده کنیم.

باهنر با بیان اینکه تکیه بر ارزش ها، فرهنگ دینی و ایرانی در ۳۴ سال پس از انقلاب اتفاقات خوبی را باعث شده است، گفت: شاخص توسعه انسانی در این ۳۴ سال از سطح بهداشت تا آموزش تحولات عظیمی را در پی داشته است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد دولت یازدهم در ۲۴ ماه گذشته توضیح داد: در زمان دولت نهم و دهم کارهای خوبی انجام شد، اما تمامی شاخص های اقتصادی به هم ریخته بود و نرخ تورم و اشتغال، وضعیت مناسبی نداشت، اما ظرف دو سال گذشته و در دولت یازدهم تورم کنترل شده و به ۱۳ تا ۱۴ درصد رسیده است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین ادامه داد: امروز ما از آن تکانه های شدید اقتصادی بیرون آمده ایم، به صورتی که برخی مسائل روانی دیگر آثار تخریبی روی شاخص های اقتصادی ندارد. در زمان مذاکرات آقای جلیلی با هر مذاکراتی چه به نتیجه می رسید و چه به نتیجه نمی رسید، تشنج قیمت ها را داشتیم و خیلی ها ورشکسته و خیلی های دیگر پولدارتر می شدند ولی در این دو سال این تکانه ها از بین رفته است.

وی تاکید کرد: توافق برجام تکانه های زیاد اقتصادی با خود به همراه نیاورد که این امر جزو کارهای مثبتی است که باید به دولت نمره خوبی داد.

باهنر با بیان اینکه امروز تورم به ۱۳ درصد رسیده است و این یک اتفاق مثبتی به شمار می رود، خاطرنشان کرد: اگر بازار تولید رونق نگیرد و حرکت نکند، ممکن است علاوه بر باقی ماندن در رکود، تورم نیز متأثر شود و مجددا به وضعیت اقتصادی رکود تورمی برسیم که بدترین شرایط اقتصادی محسوب می شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما هنوز شاخص اشتغالمان در سطح مناسبی قرار ندارد، اضافه کرد: امروز می گویند نرخ بیکاری ۱۳ درصد است، اما باید ببینیم چه کسانی را شاغل در نظر می گیرند. آمارهای اشتغال، آمارهای آزاردهنده‌ای است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین تصریح کرد: هنوز هیچ حرکتی که بتواند ذائقه مردم را تغییر بدهد، از سوی دولت اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به عملکرد دولت در حوزه سیاست خارجی عنوان کرد: دولت و تیم دیپلماسی ما کارهای خوبی انجام داده اند و به خوبی برخی مسائل را جلو برده اند. تلاش های دولت در زمینه مذاکره با دنیای بین الملل مثبت بوده است.

باهنر دلیل مخالفت مذاکره با دشمن در دوره گذشته را قداری و مکاری دشمن دانست و گفت: در دوره گذشته این اعتقاد وجود داشت که ما مذاکره کننده قدرتمندی برای گفتگو با دشمنان نداریم، اما تیم هسته‌ای فعلی از این جهت خوش درخشید و ثابت کرد که می توانند با چند کشور که ادعای کدخدایی دنیا را دارند، بحث و چانه‌زنی کنند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نظام در مورد توافق برجام یک تصمیم را خواهد گرفت و در آن تصمیم حداکثرمنافع ملت را رعایت می کند، اذعان کرد: دولت در این بخش خوب عمل کرده است، اما اشکال کار آن است که برخی دولتی ها تصور می کنند دلیل بهم ریختگی اکثر شاخص‌های اقتصادی مربوط به تحریم ها می شود، در صورتی که  ۳۰ درصد بهم ریختگی شاخص‌ها مربوط به تحریم ها و ۷۰ درصد آن مربوط به بی‌برنامگی ما می شود.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین ادامه داد: اشکال دولت این است که تقریبا تمام امید خود و مردم را به رفع تحریم ها متصل کرده است در صورتی که ما و مسئولین نظام به هیچ وجه نباید به آمریکایی ها و وعده های آنها اعتماد کنیم و نباید این طور بیاندیشیم که چون برجام انجام شده است، دیگر راه ورود آنها به کشور هموار است. این خبرها نیست که مک دونالد و کنتاکی در شرایط پساتحریم بتوانند وارد کشور شوند.

وی با بیان اینکه در اوایل دهه ۷۰ تذکرات رهبر معظم انقلاب در مورد تهاجم فرهنگی بود، خاطرنشان کرد: در آن مقطع متاسفانه گوش های ما در دولت و مجلس سنگین بود و قضایای دولت اصلاحات، مجلس ششم، هنجارشکنی‌ها، خروج از حاکمیت و آن فجایع بعد از هشدارهای رهبر معظم انقلاب اتفاق افتاد.

باهنر اضافه کرد: حادثه دوم خرداد که به تعبیر اصلاح طلبان، حماسه بود، یک زلزله ای برای ما محسوب می شد تا بتواند از زلزله های شدیدتر جلوگیری کند. آن فجایع و حوادث، نظام را تاب‌آور کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان توضیح داد: امروز نیز نظام باید در مقابل حوادث طبیعی، غیرطبیعی و ظالمانه تاب‌آور شود.