رییس جمهور/5/:چین و ایران و احتمالا آمریکا در راکتور آب سنگین اراک همکاری می کنند

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شینهوا چین درباره روابط ایران و چین در زمان پساتحریم اظهار کرد: روابط ایران و چین روابط خوبی بوده و از ابتدای این دولت من خودم در سفرهای مختلف از جمله در شانگهای، بیشکک و آفای روسیه با رئیس جمهور چین ملاقات کردم.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه روابط دو کشور رو به پیشرفت است و طرح های بسیار زیادی پیش روی ماست وچینی ها می توانند در آن مشارکت داشته باشند، از جمله در توافق هسته‌ای و اجرای برجام ادامه داد: قرار است که راکتور آب سنگین اراک توسط چینی ها و یکی از کشورهای 1+5 که احتمالا آمریکا خواهد بود در کنار فعالیت کشور خودمان، از نظر تکنولوژی پیشرفته تر شود.

روحانی که به مناسبت هفته دولت و ارائه گزارش از فعالیت دو ساله دولت یازدهم در جمع خبرنگاران حضور پیدا کرده بود به تشکیل هفت گروه کاری برای توسعه روابط بین ایران و چین اشاره کرد و گفت:‌امیدواریم که با همکاری دو کشور بتوانیم طرح های مهمی که برنامه ریزی کرده ایم را اجرایی و عملیاتی کنیم.

رئیس جمهورهمچنین در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه بعد از توافق وین، عده ای از منتقدین با اشاره به بخشهایی از قطعنامه شورای امنیت مدعی توقف بازدارندگی دفاعی و از جمله فعالیتهای موشکی جمهوری اسلامی ایران شدند و حتی با تیترهایی نظیر "خلع سلاح بدون درگیری" مدعی خلع سلاح کشور شدند، در عین حال شاهد بودیم که شما هفته پیش نسل جدیدی از موشک های نقطه زن دور برد با نام فاتح 313 را رونمایی کردید. و یا اینکه "بازدارندگی حقوقی" را نیز به "بازدارندگی دفاعی" افزودید، چشم انداز قدرت دفاعی ایران در دوران پسا توافق را چگونه می بینید؟ گفت:‌ یکی از نکاتی که بعد از توافق در مورد آن بحث و سوال بود و شاید همچنان در گوشه و کنار صحبت از آن باشد ، این است که آیا برجام و توافق نهایی ایران و گروه 1+5 موجب کاهش قدرت دفاعی ایران می‌شود یا تقویت آن ؟ من در اینجا یک نکته را اشاره می کنم که شاید به این سوال خیلی کامل مربوط نباشد. ما به دنبال بازدارندگی در قدرت ملی خودمان در برابر انواع تهدید ها هستیم که یکی از انواع این بازدارندگی ها در مسائل دفاعی است . این بازدارندگی در مسائل حقوقی ، سیاست خارجی و دفاعی نیز وجود دارد. من در یکی از سخنرانی های اخیرم توضیح دادم که اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ما کاری بکنیم که ایران غیرقابل تحریم باشد و این خود یعنی بازدارندگی .

رئیس دولت تدبیر و امید به دفاع از عملکرد دولت اش در زمینه دفاعی پرداخت و افزود:‌ ما در این دوسال پیشرفتمان در زمینه تکنولوژی مربوط به بخش دفاعی بیشتر بوده است و بنیه دفاعی ما قوی تر شده است.

وی با بیان اینکه انبارهای ما از تجهیزات و سلاح های راهبردی بیشتر شده است ، ادامه داد: در برجام چیزی در مورد فعالیت موشکی و دفاعی ایران نیامده و در قطعنامه 2231 به این موضوع اشاره شده است.

روحانی با اشاره به محتوای قطعنامه های قبلی در مورد فعالیت های تسلیحاتی ایران گفت:‌در قطعنامه های قبلی خرید و فروش ، واردات و صادرات تسلیحات و همچنین فعالیت در زمینه موشکی ممنوع بود و تحلیل های بین‌المللی در مورد آن شامل می شد. اما در قطعنامه 2231 به جای واژه ممنوعیت از واژه محدودیت استفاده شده است و این محدودیت برای تسلیحات پنج سال و برای بحث موشک هشت سال است.

رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در این قطعنامه اشاره شده که ایران در طراحی موشک هایی که قابلیت پرداخت کلاهک هسته‌ای دارد محدودیت دارد در حالیکه ما هیچ وقت به دنبال طراحی این نوع موشک ها نبوده ونیستیم، چون به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.

روحانی با بیان اینکه ایران قبلا نیز اعلام کرده که خود را ملزم به اجرای قطعنامه نمی داند و نقض قطعنامه به معنای نقض برجام نیست تاکید کرد: ما نسبت به افزایش بنیه دفاعی و قدرت دفاعیمان هیچ گونه محدودیتی را نپذیرفته و نمی پذیریم چنانکه شما اخیرا دیدید که فاتح 313 رونمایی شد تا دنیا بداند ما مسیرمان را در این زمینه ادامه می دهیم.

ادامه دارد...

کد N938278