ریییس جمهور/3/:صحبت کردن از قانون و قانونمداری برای برخی تلخ به نظر می رسد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)،‌ رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه اطلاعات مبنی بر راهکارهای دولت برای عبور از مشکلات اقتصادی و موانعی که بر سر راهش وجود دارد گفت:‌ اقتصاد ما از گذشته با مشکلات فراوان رانتی بودن،‌ انحصاری بودن ونفتی بودن روبرو بوده است و در بعضی از زمینه ها هم با حضور پررنگ دستگاه هایی که کار اقتصادی کردن چندان در شانشان نیست و همچنین عدم اجرای سیاست های کلی اصل 44 توسط دولت مواجه بوده است.

وی ادامه داد: در رابطه با سیاست های کلی اصل 44 قرار بود این سیاست ها به شکلی اجرا شود که بخشی از اقتصاد کشور غیر دولتی شود، نه اینکه فقط اسم ها را عوض کنیم و اقتصاد همچنان حکومتی و دولتی باقی بماند. دولت یازدهم کوشیده است تا واگذاری ها به شکل صد در صد به بخش غیردولتی انجام گیرد و این گام نخست ما در حل مشکلات اقتصادی بوده است.

وی گام دیگر دولت را در حل مشکلات اقتصادی ایجاد جریان آزاد اطلاعات درباره فعالیت های اقتصادی و استفاده از امکانات دولت الکترونیک دانست و گفت: لازم است که اطلاعات فعالیت های اقتصادی به طور کامل روی سایت ها قرار گیرد و همه مردم از آن آگاه باشند که خود این کار یکی از راه های مبارزه با فساد خواهد بود.

روحانی با اشاره به اینکه صحبت کردن از قانون و قانونمداری برای برخی تلخ به نظر می رسد ، اظهار کرد: نمی دانم چرا وقتی از قانون صحبت می کنیم برخی ناراحت می شوند و به مذاقشان خوش نمی آید که از قانونگرایی صحبت شود. قانون را باید برای همه یکسان اجرا کرد اما این گروه وقتی از قانون صحبت می‌شود می گویند حاشیه سازی نکنید با این حساب وقتی صحبت از قانونگرایی حاشیه سازی باشد حتما باید متن را انحصار و رانت خواری در نظر گرفت.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه تنها راه پیشرفت کشور و حل مشکل اجرای قانون است افزود:‌دولت در رفع تمامی انحصارها و فسادها موفق نبوده اما گام های بسیاری در این راه برداشته و برخواهد داشت و لازم است رسانه ها هم نقش مهم خود را در مبارزه با فساد ایفا کنند. رسانه هایی که آزاد باشند و از امنیت واحدی در مقایسه با یکدیگر برخوردار باشد نه اینکه برخی از نشریات هر چه بخواهند بگویند و تهمت و افترا بزنند و مشکلی هم برایشان پیش نیاید اما رسانه ای دیگر با کوچکترین خطایی توسط تمام دستگاه ها و نهادها مورد پیگرد قرار گیرند.

وی هدف اصلی دولت را ایجاد عدالت اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: در زمینه اقتصادی هدف اصلی دولت ایجاد عدالت اجتماعی است و طی این دوسال کوشیده ایم در بخش سلامت شرایطی را به وجود آوریم که وقتی مردم به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند با مشکلات کمتری روبرو شوند و در بخش تغذیه نیز به حل و رفع مشکلات توجه زیادی داشتیم.

وی همچنین هدف دیگر دولت را در کنار ایجاد عدالت اجتماعی جلوگیری از فسادها و انحصارها عنوان کرد و گفت: ما در بخش اقتصاد به اجرای برنامه ها توجه می کنیم و چندان به حضور اشخاص در راس دستگاه ها متکی نیستیم هر چند که تیم و ستادهای اقتصادی ما مشخص است ولی دولت بیشتر به برنامه محور بودن توجه دارد تا شخص محوری.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر در خصوص راهکارهای دولت برای پیشگیری از بدل شدن ایران به بازار مصرف کالاهای خارجی گفت:‌ ما در گذشته در آمد ارزی خوبی در اختیار داشتیم و بیش از 700 میلیارد دلار از این راه به دست آورده ایم، اما حاصل اش تعطیلی دو هزار بنگاه صنعتی و بیکاری 500 هزار نفر در بخش صنعت شد . ما طی سالهای گذشته تقریبا اشتغال خالص نداشتیم و ایران به بازاری برای مهندسین و کارگران خارجی بدل شده بود به شکلی که آن‌ها تولید می کردند و ما با پول نفت کالاهایشان را خریداری کرده و در بازار عرضه می کردیم.

وی با بیان اینکه ممکن است در شرایط فعلی نیز این مشکل گریبانگیر دولت شود ، اظهار کرد: من از همه رسانه ها ، دانشگاهیان و نخبگان و صاحب نظران کشور می خواهم که به شکل صریح و جدی به نقد ونظارت دولت مشغول شوند که ما نیز دچار چنین مشکلاتی نشویم و خود من نیز در جلسات ستاد اقتصادی دولت بارها گفته ام که در شرایط پساتحریم برای حضور سرمایه های خارجی در کشور شرایطی داریم که آن‌ها گمان نکنند ایران یک بازار هشتاد میلیون نفری است.

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد:‌ من در دیدارهایم با مسئولان کشورهای خارجی بارها به صراحت گفته ام که سیاست ایران این است که سرمایه و تکنولوژی وارد ایران شود و در مشارکت با سرمایه داران ایرانی قرار گیرد و بخشی از بازار ایران ، منطقه و جهان در اختیار هر دوی ما قرار گیرد تا هم جوانان مان صاحب شغل شوند و هم تنها ما یک کشور مصرف کننده نباشیم.

روحانی با بیان اینکه ما باید به جایی برسیم که از پول نفت تنها در بخش سرمایه گذاری استفاده کنیم ، گفت:‌امیدوارم در آینده از پول نفت تنها برای سرمایه گذاری های اصلی در کشور استفاده کنیم و در آنچه که به واردات آن نیاز داریم به استفاده از پول ناشی از صادرات بپردازیم.

وی در ادامه با بیان اینکه معنای حضور خارجی ها در کشور باید تنها حضور سرمایه تکنولوژی و مشارکت با ایران باشد، اظهار کرد: در طول چهارماه اول سال جاری صادرات کشور بیشتر از واردات بوده است و تراز مثبت شده است.

ادامه دارد...

کد N938246