رییس جمهور/1/:دولت سعی کرد در سیاست داخلی زخم جدیدی ایجاد نکند

رئیس جمهور تصریح کرد که دولت یازدهم در قدم اول سعی کرد در سیاست داخلی زخم جدیدی ایجاد نکند و بر زخم‌های گذشته مرهم گذارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری امروز خود با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد شهیدان رجایی و باهنر، گفت:دولت یازدهم در نیمه راه خود رسیده است و اگر بخواهم نیمه راه را برای دولت با یک جمله تبیین کنم خواهم گفت نیمه راه برای ایجاد آرامش و ثبات در بخش‌های مختلف جامعه بوده است.

با اشاره به اینکه ما دولت را در آغاز کار با مشکلات فراوان در بخش وحدت اجتماعی، سیاست خارجی،‌مسائل اقتصادی به دست گرفتیم،‌ اظهار کرد: دولت همه تلاش خود را به کار گرفت تا به سمت دولتی مستقر و باثبات حرکت کند.

وی افزود: دولت یازدهم در قدم اول سعی کرد در سیاست داخلی زخم جدیدی ایجاد نکند و بر زخم‌های گذشته مرهم گذارد و تلاش کرد روابط جنا‌ح‌ها، احزاب، گروه‌ها، اقوام، مذاهب، ادیان در کشور روابطی آشتی جویانه، مسالمت‌آمیز و برادرانه باشد و اگر شکاف اجتماعی وجود دارد تا احد امکان ترمیم شود.

روحانی با اشاره به اینکه دولت در زمینه فرهنگی سعی کرد فضا را برای خلاقیت‌ها و احیای اخلاق‌، هنر و فرهنگ بهبود بخشد،‌ تصریح کرد: در این دو سال فضای آرام‌تری برای اصحاب فرهنگ و هنر، رسانه‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و همچنین رابطه آنها با مراکز علمی جهانی فراهم شد تا در مسیر تعالی علم، دانش و هنر حرکت کنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه دولت در حوزه اقتصادی تلاش بر آرامش بازار داشته تا نوسان‌های شدید و تند را در بازار شاهد نباشیم، خاطرنشان کرد: تورم را مهار کردیم تا به تورمی آرام و کاهنده و مستمر دست یابیم. چون اساس کار ما از ابتدا این بوده است که تورم کاهش مستمر داشته باشد و امید است تا پایان دولت به تورم یک رقمی دست یابیم.

روحانی با اشاره به این‌که در آغاز کار با رکود شدید مواجه بودیم یعنی در سال 91 رشد منفی 6.8 و در سال 92 رشد منفی 1.9 را داشتیم، گفت: همه تلاشمان را کردیم تا به رشد مثبت دست یابیم و در سال 93 از رکود خارج شدیم.

روحانی با اشاره به اینکه سال سختی به لحاظ اقتصادی برای بسیاری از کشورهای دنیا است به خصوص کشورهایی که صادرکننده نفت هستند، تصریح کرد: به خاطر کاهش قیمت نفت برخی کشورهای صادرکننده حتی به تورم سه رقمی رسیدند و ما از نفت 110 دلاری به نفت 40 دلاری رسیده ایم که قطعاً در اقتصاد ما و حتی صادرات غیرنفتی تأثیرگذار خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بسیاری کشورهای دنیا در ماه‌های اخیر با نوسان شدید اقتصادی مواجه شدند، گفت: اخیراً حتی کشور چین با رشد منفی در بازار سرمایه مواجه شد و با توجه به اینکه همه دنیا به هم متصل است و ما در منطقه‌ای هستیم که مشکلات امنیتی فراوانی در سال‌های اخیر داشته است ناامنی‌های منطقه نیز می‌تواند در مسائل اقتصادی تأثیرگذار باشد اما مسیر اقتصادی ما قابل قبول بوده است.

ادامه دارد

کد N938203