تاکید رییسی بر برخورد قاطع با متجاوزان اراضی ملی

دادستان كل كشور

دادستان کل کشور گفت: دستگاه قضایی با هرگونه تجاوز به اراضی ملی، منابع طبیعی و جنگل‌ها با قوت برخورد می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کهگیلویه و بویراحمد، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رییسی در مراسم تودیع و معارفه بازرس کل استان کهگیلویه و بویراحمد و دادستان یاسوج افزود: بر اساس قانون جدید آیین دادرسی کیفری مسئولیت هایی برای دادستان مراکز استان‌ها وجود دارد که بر دادستان های شهرستان‌ها نظارت داشته باشند.

وی اظهار کرد: در مفاهیم دینی ما بعد از توحید گسترده تر و فراگیر ترین مفهوم عدالت است که شامل عدالت قضایی، عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی در سایر حوزه‌هاست.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: سخن از عدالت اثباتی و اجرایی است که باید به کام همگان شیرین بیاید. به هر میزان به قانون عمل شود به عدالت عمل شده و به هر میزان قانون نقض شود، عدالت مخدوش شده است.

رییسی تصریح کرد: همگان باید برای قانون‌مداری تلاش کننیم و تخلف از قانون از سوی هر شخصی و شخصیتی را بر خود مجاز نشماریم.

وی با اشاره به نقش دادستان در قانون‌مداری ادامه داد: خود کنترلی کارآمد ترین نظام کنترلی است. اینکه امام خمینی (ره) فرمودند «عالم محضر خداست، در محضر خدا معصیت نکنید» بهترین روش خود کنترلی است.

دادستان کل کشور عنوان کرد: ضامن اجرای قانون و عدالت، نظارت و کنترل است که باید آحاد مردم و مسئولان در نظارت همگانی خود را مسئول بدانند. نظارت مردمی با امر به معروف و نهی از منکر بدست می‌آید.

رییسی بیان کرد: دستگاه‌های نظارتی در کشور در هر سه قوه وجود دارند اما هیچ کدام از سازمانهای نظارتی جایگاه عام سازمان بازرسی کشور را در قانون اساسی ندارد؛ چرا که نظارت عام است و این نظارت حین و بعد است.

وی اضافه کرد: برای توسعه اقتصادی باید نظارت‌ها را بیش از پیش در دستور کار قرار دهیم و نظام پولی کشور باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که پول‌ها به جای رفتن به سمت دلالان به سمت تولید سوق داده شود. همه دستگاه‌ها اجرایی باید به سمت پیشگیری به معنای عام بروند.

دادستان کل کشور اظهار کرد: هر چقدر فقر و بیکاری کاهش پیدا کند، اشتغال و برخورداری بیشتر شود و اخلاق در جامعه رواج پیدا کند شاهد کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی و دادگستری ها خواهیم بود. کاهش ورودی پرونده به دادگاهها در گرو اینست که همه مسئولان به وظیفه پیشگیری خود عمل کنند.

رییسی بیان کرد: در نظارت و بازرسی هم اصل بر اعتماد است و هم اصل بر کنترل. باید بر خوبانی که مورد اعتماد هستند کنترل و نظارت صورت گیرد و این امر به معنای بی اعتمادی به خوبان نیست بلکه این اعتماد را تداوم می دهد.

دادستان کل کشور گفت: در همه شهرها مجرمان، خطاکاران، اشرار و قاچاقچیان و مفسدان باید در پرتو عدالت دادستان‌ها احساس ترس و نا امنی کنند و افراد و مدیران قانون مدار احساس امنیت و آرامش کنند.

رییسی با اشاره به سفر زمین خود از سمت استان فارس به استان کهگیلویه بویراحمد خاطرنشان کرد: اطراف محور "شیراز به یاسوج" حریم منابع طبیعی و رعایت موازین قانونی نسبت به تغییر کاربری های باغات و اراضی کشاورزی خیلی تأسف آور و عجیب است.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم مهرداد کرمی به عنوان دادستان جدید یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد معرفی و از خدمات مختار کوشا در این سمت تقدیر شد. همچنین سید مهدی تقوی به عنوان مدیرکل جدید بازرسی استان کهگیلویه و بویراحمد معرفی و از خدمات مهرداد کرمی تجلیل شد.

انتهای پیام

کد N938175