آینهورن: مذاکره برای یک توافق هسته‌ای بهتر، رویایی تو خالی است

یک عضو پیشین هیات مذاکره کننده آمریکایی با انتشار یادداشتی به تشریح راهکارهای پیشنهادی خود برای بهتر کردن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رابرت آینهورن، مذاکره کننده هسته‌ای پیشین آمریکا در یادداشتی که در پایگاه خبری – تحلیلی نشنال اینترنت منتشر شده است، نوشت: منتقدان توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 خواهان یک توافق بهتر هستند. اما راه دستیابی به یک توافق بهتر این نیست که کنگره آمریکا توافقی را که دولت باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا از طریق مذاکره به دست آورده است رد کند. راه این کار این است که توافق کنونی با اتخاذ سیاست‌های تکمیلی برای الزام ایران به همکاری، مقابله با فعالیت‌های منطقه‌یی ایران و جلوگیری از یک ایران دارای سلاح هسته‌ای در دراز مدت تقویت شود.

مخالفان توافق هسته‌ای مدعی‌اند که پس از رد توافق در کنگره آمریکا قادر است جامعه بین‌الملل را برای افزایش تحریم‌های ایران را متقاعد و ایرانی‌ها را مجبور به پذیرش یک توافق بهتر کند. اما حصول یک توافق بهتر با مذاکرات دوباره یک رویای توخالی است. با وجود متحدان نزدیک آمریکا و دیگر اعضای ائتلاف بین‌المللی تحریم‌ها که واشنگتن را به دلیل کناره‌گیری از یک توافق غیرقابل قبول سرزنش می‌کنند، حتی تضمین موفقیت‌آمیز تحریم‌های کنونی نیز سخت است و تقریبا غیرممکن است بتوان با تشدید تحریم‌ها ایران را مجبور به پذیرش امتیازاتی کرد که مخالفان خواهانش هستند.

اگر کنگره توافق هسته‌ای را رد کند و حتی بتواند به طور موفقیت‌آمیز با دو سوم آراء وتوی رییس‌جمهور را لغو کند، اوباما قادر نخواهد بود تحریم‌های ایران را رفع و تهران را ملزم به پیروی از متحدانش برای کاهش ظرفیت‌های هسته‌ای خود و پذیرش اقدامات نظارتی گسترده کند. حتی توافق اولیه ژنو که در نوامبر 2013 حاصل شد هم تعیین کننده نخواهد بود و ایرانی‌ها برای توسعه ظرفیت غنی‌سازی‌شان آزاد خواهند بود.

هر چند پیامدهای رد توافق هسته‌ای آن‌قدرها هم که برخی ادعا می‌کنند سخت و وحشتناک نیست. تحریم‌ها در طول زمان رو به فرسایش می‌روند اما یک شبه نابود نمی‌شوند. ایران ظرفیت هسته‌ای‌اش را افزایش می‌دهد اما ممکن است به دلیل پرهیز از تحریم‌های سخت‌تر و یا استفاده از زور این کار را به صورت مرحله به مرحله انجام دهد. تنش‌ها افزایش می‌یابد اما یک تقابل نظامی تنها راه ناگزیر نیست و به وسعت و جهت برنامه هسته‌ای ایران بستگی دارد.

آینهورن در ادامه این یادداشت تاکید کرد: بنابراین آسمان به زمین نخواهد آمد اما شرایط برای از سرگیری مذاکرات و دستیابی به یک توافق بهتر هم وجود نخواهد داشت.

او با بیان این که توافق هسته‌ای محدودیت و نظارت‌های قابل توجهی را بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کند نوشت: اما همانند نتیجه هر مذاکرات‌ دیگری، توافق هسته‌ای محصول سازش‌هاست و به طور قطع از نتیجه ایده‌آل فاصله زیادی دارد. به عنوان مثال اگر محدودیت‌ها بر برنامه غنی‌سازی ایران بیش از 15 سال به طور می‌انجامید بسیار بهتر می‌بود.

بنابراین چگونه می‌توان به معایب این توافق و خلاء‌هایی که دارد رسیدگی کرد؟ پاسخ این است که دوباره مذاکره کنیم، باید آن را با سیاست‌هایی تکمیل کرد که از منافع امنیت ملی آمریکا و متحدان منطقه‌یی‌اش حمایت می‌کند.

اول، دولت امریکا باید یک حمایت بین‌المللی را ایجاد و با هم‌پیمانان کلیدی برای به وجود آوردن طرح‌هایی برای اعمال دوباره تحریم‌ها در صورت نقض توافق توسط ایران همکاری کند.

آینهورن که هم اکنون به عنوان یک تحلیلگر در اندیشکده اطلاعات و امنیت قرن 21 فعالیت می‌کند در ادامه با طرح این ادعا که ایران ممکن است در فراهم کردن دسترسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاخیر ایجاد کند نوشت که آمریکا برای مقابله با چنین مساله‌ای باید با آژانس دیگر کشورها درباره‌ی فعالیت‌های ایران تبادل اطلاعات داشته باشند.

وی هم‌چنین با ابرازنگرانی درباره‌ی توسعه ظرفیت موشکی ایران تاکید کرد که واشنگتن برای جلوگیری از یک تغییر نامناسب و بر هم خوردن توازن نظامی منطقه‌یی باید ظرفیت نظامی، هسته‌ای و دفاع موشکی اسراییل و متحدان عرب خود در منطقه را تقویت کند.

این دیپلمات پیشین آمریکایی در ادامه یادداشت مداخله جویانه خود گفت که هیچ یک از این تدابیر در توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گنجانده نشده است، در حالی که هیچ یک به مذاکره دوباره نیاز ندارند. آن‌ها می‌توانند به غلبه بر نواقص این توافق کمک کنند و موجب حل چالش‌هایی شوند که در توافق هسته‌ای به آن‌ها رسیدگی نشده است. یکی دیگر از این چالش‌ها سرمایه‌ای است که ایران پس از لغو تحریم‌ها به آن دست خواهد یافت. این که ایران این پول را در چه زمینه‌ای مصرف خواهد کرد.

بنابراین کنگره به جای این که توافق کنونی روی میز را رد کند باید با دولت آمریکا همکاری کند و سیاست‌هایی را اعمال کند که موجب حفظ منافع امنیتی آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش می‌شود.

به گزارش ایسنا، وی در حالی این ادعا را مطرح کرده است که مقامات ایران همواره تاکید می‌کنند فعالیت‌های هسته‌ای این کشور ماهیت کاملا صلح آمیز دارد و ایران هیچ‌گاه به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای نبوده و تنها برای اهداف صلح آمیز این فعالیت‌های خود را دنبال کرده است.

ایران علاوه بر این بارها تاکید کرده است که سلاح هسته‌ای در دکترین دفاعی کشورمان هیچ جایگاهی ندارد.

انتهای پیام

کد N938163