کاخ سفید: پاکستان مسئولیت تسلیحات هسته‌ای‌اش را جدی می‌گیرد

پاكستان,کاخ سفید

کاخ سفید روز شنبه اعلام کرد: اطمینان دارد پاکستان از مسئولیت‌های مربوط به ایمنی و امنیت تسلیحات هسته‌ای خود آگاهی‌های لازم را دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از اکسپرس تریبون، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد: ما همچنان اطمینان داریم که دولت پاکستان از مسئولیت‌های مربوط به امنیت و ایمنی تسلیحات هسته‌ای آگاهی دارد و این مسئولیت‌ها را کاملاً جدی می‌گیرد.

این اظهارات سخنگوی کاخ سفید در واکنش به دو اندیشکده برجسته آمریکایی مطرح شد که روز گذشته ادعا کرده بودند پاکستان در 10 سال آینده به 350 کلاهک هسته‌ای دست خواهد یافت و پس از آمریکا و روسیه دارای سومین زرادخانه هسته‌ای گسترده در دنیا خواهد شد.

ارنست در مورد گزارش‌های منتشر شده توسط دو اندیشکده آمریکایی در این مورد، گفت: من این گزارش‌ها را ندیده‌ام و هیچگونه ارزیابی رسمی انجام شده از سوی دولت نیز در اختیار ندارم که بخواهم در این مورد صحبت کنم.

او افزود: مسئولیت ایمنی و امنیتی زرادخانه هسته‌ای نه تنها مربوط به پاکستان است بلکه همه کشورهایی که دارای زرادخانه هسته‌ای هستند باید به این نکته به صورت جدی توجه کنند.

همچنین وزارت امور خارجه پاکستان نیز با موضع‌گیری نسبت به گزارش این دو اندیشکده آمریکایی در مورد زرادخانه هسته‌ای پاکستان، اعلام کرد: هدف این گزارش‌های بی‌پایه و اساس جلوگیری از توجه به افزایش چشمگیر ذخایر مواد شکافت پذیر هند است.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: باراک اوباما یک هدف طولانی مدت برای دستیابی به دنیای بدون تسلیحات هسته‌ای پایه‌ریزی کرده است. او در یک سال پس از آنکه رئیس جمهور آمریکا شد میزبان نخستین نشست امنیتی در واشنگتن بود که رهبران قدرت‌های جهان را برای دستیابی به این هدف متقاعد کند و از آن زمان هر دو سال یک‌بار این نشست را برای دستیابی به دنیایی بدون تسلیحات هسته‌ای برگزار کرده است.

انتهای پیام

کد N938084