"فرماندهان امنیتی مسئول سقوط موصل هستند"

عراق

افسر ارشد ارتش عراق برای شهر موصل تابستان سال گذشته علی‌رغم هشدارهای مکرر مبنی بر اینکه تروریست‌های داعش قصد دارند این شهر را تصرف کنند، همچنان در تعطیلات ماند و تنها بک سوم نیروهای تحت فرماندهی‌اش برای روز مبارزه آماده بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، در گزارش 14 صفحه‌ای پارلمان عراق اطلاعاتی درباره چرایی شکست فوری و سریع یروهای امنیتی موصل در حمله تروریست‌های داعش در ژوئن سال 2014 میلادی وجود دارد. این گزارش که براساس شهادت دست‌کم 92 مقام تهیه شده علنی نشده است اما واشنگتن پست به بخش‌هایی از آن دسترسی داشته است.

گزارش این حمله و این رویدادها در واقع آشکار شدن یک ارتش نابسامان و غیرمجهز است که آمریکا 25 میلیارد دلار برای آموزش و تجهیز آن هزینه کرده است. در این گزارش آمده است: نیروهای مسلح عراق گرفتار رقابت و فرار از سربازی شده‌اند و افسران به منظور در جیب گذاشتن حقوق سربازان غایب بر این مساله سرپوش گذاشته‌اند.

این در حالی است که داعش ماه‌ها و سال‌ها قبل از این حمله، عملیات سازماندهی شده و به سبک مافیایی را در موصل برنامه ریزی کرده بود و قدرت خود را توسعه داده و منابع مالی خود را تقویت کرده بود. به مرور زمان موصل سقوط کرد و داعش ظرف یک ماه با اخاذی و کلاهبرداری 11 میلیون دلار به دست آورد.

در گزارش سقوط موصل آمده است: اگرچه این رویداد تعجب جهانیان را برانگیخت اما افرادی که از وضعیت امنیتی موصل مطلع بودند می‌دانستند که این مساله دیر یا زود رخ می‌دهد. با این حال هشدارهای فراوان راه به جایی نبرد.داعش شش ماه قبل از این حمله پل‌ها را خراب کرده و مسیرهای پشتیبانی را مسدود کرد و اما مسئولان عراقی به گزارش‌های اطلاعاتی فراوان مبنی بر اینکه حمله بزرگی برای اول ژوئن سال 2014 میلادی برنامه‌ریزی شده، اعتنایی نکردند. شاید یک حمله هوایی می‌توانست مانع این حمله شود؛ حمله‌ای هوایی که هرگز رخ نداد.

در بخش‌هایی از این گزارش آمده است: نیروهای مسلح عراق از فرماندهی و کنترل مناسب برخوردار نبودند. فرماندهان ارشدی که در جریان این حمله بزرگترین و بدترین اشتباهات را مرتکب شدند، به جای آنکه براساس تجربه‌هایشان منصوب شوند به خاطر دلایل سیاسی منصوب شده بودند.

اگرچه حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در تلاش است تا فساد در بین نیروهای امنیتی را از بین ببرد و آمریکا نیز 1.3 میلیارد دلار برای تجهیز و آموزش نیروهای عراقی و سوری با هدف مبارزه با تروریست‌های داعش هزینه کرده اما فرماندهان عراقی معتقدند که ارتش همچنان گرفتار چالش‌های لجستیکی و رهبری است.

تلاش‌ها برای بازپس‌گیری الرمادی پیشرفت اندکی داشته و صحبت از ضدحمله برای آزادی موصل از میان رفته است.

وزارت اطلاعات عراق 28 مه سال 2014 میلادی تاکید کرد، تروریست‌های داعش احتمالاً به زودی حمله خود را آغاز می‌کنند. اواخر همان روز فرماندهان ارشد نشست فوری را برگزار کردند. اما سرتیپ مهدی غروی، رئیس فرماندهی عملیات نینوا در تعطیلات بود و در این نشست شرکت نکرد. وی تنها چند ساعت قبل از آغاز حمله در پنج ژوئن سال 2014 میلادی به موصل بازگشت.

سرتیپ غروی یکی از 35 مقام مذکور در این تحقیقات پارلمانی است. وی از آن زمان از سمتش برکنار شده و به درخواست‌ها برای اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است اما پیشتر اعلام کرد، تا زمانی که شهر موصل سقوط کرد به او دستور عقب‌نشینی و مبارزه داده نشده بود.

تصمیم سرتیپ غروی و عبود قنبر، معاون رئیس ستاد وزارت دفاع عراق برای خارج شدن از مقر فرماندهی عملیات نینوا در جریان جنگ با نفربرهای «هاموی» باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در میان سربازان شد.

نام نوری المالکی، نخست‌وزیر وقت عراق نیز که در آن زمان وزیر دفاع، وزیر کشور و رئیس نیروهای مسلح بود، در این گزارش آمده است.

حاکم الزاملی، رئیس هیات پارلمانی 26 نفره‌ای که ناظر این تحقیقات بوده، گفت: او شخص اول مسوول بود. ما یک سوم تا نیمی از حاکمان، تعداد بسیاری از نیروها، تجهیزات و داراییمان را به خاطر نوری المالکی از دست دادیم. او فرمانده کل بود.

این در حالی است که نوری المالکی در شهادت خود در مقابل این کمیته گفت: فرمانده نیروهای مسلح تنها یک سمت رایزن است و مسوولیت مشارکت در عملیات جنگی را ندارد. وی این گزارش را «بی‌ارزش» خوانده و هدف آن را زیرسوال برده است.

در این گزارش آمده است: کمتر از 30 درصد از نیروهای مبارز که قرار بود در موصل حاضر باشند، در آن روز با داعش جنگیدند. تنها یک چهارم از سربازان ششمین یگان پیاده‌نظام رسته سوم ارتش عراق سر وظیفه بودند.

همزمان با توسعه کنترل شبه‌نظامیان بر دفاتر دولتی، مالیات‌های جمع‌آوری شده و پول‌های حفاظت شده، غارت شدند و دولت محلی به راحتی از این مساله چشم‌پوشی کرد.

الزاملی می‌گوید: اگر سران امنیتی با بصیرتی داشتیم، ممکن بود می‌توانستیم مانع این حمله شویم. آنها تنها چند روز آخر فعالیت کردند و هیچ عجله‌ای نداشتند. در بین آنها یک رهبر واقعی وجود نداشت.

انتهای پیام

کد N938075