داود اوغلو: تمامی طیف‌ها در کابینه دولت موقت حضور دارند

سیاسی

نخست وزیر ترکیه کابینه جدید دولت موقت این کشور را ستود و اعضاء آن را نمایندگانی از تمامی طیف ها در ترکیه دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «احمد داود اوغلو» نخست وزیر ترکیه در سخنانی در تجلیل از ترکیب افراد در کابینه جدید خود گفت: به عقیده من کابینه ای را تشکیل دادیم که تمامی طیف ها در ترکیه در آن حضور دارند.

وی با رد اینکه اکثر افراد کابینه دولت موقت از اعضاء حزب حاکم عدالت و توسعه هستند، گفت: این کابینه یک دولت قانون اساسی است.

داود اوغلو در اشاره به پیوستن «طغرل ترک» از برجستگان حزب حرکت ملی به کابینه دولت موقت علیرغم مخالفت سران حزب و معرفی طغرل ترک به کمیته انظباطی تصریح کرد: ترک برای انجام وظیفه پاسخ مثبت داد. قبول همکاری وی با دولت کنونی به مفهوم پیوستن به حزب عدالت و توسعه نیست.

گفتنی است، دولت موقت قرار است ترکیه را تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام در اول نوامبر سال جاری اداره کند. در این دولت نمایندگانی از حزب حاکم عدالت و توسعه، یک نفر از حزب حرکت ملی، و ۲ نماینده از حزب دموکراتیک خلق ها که حامی کردها هستند حضور دارند.

حزب جمهوریخواه خلق که در انتخابات ۷ ژوئن سال جاری دومین تعداد آراء را به دست آورده بود، از پیوستن به دولت موقت کنونی به نخست وزیری داوود اوغلو خودداری کرده است.

لازم به ذکر است، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه کابینه موقت معرفی شده به ریاست نخست وزیر داود اوغلو را تایید کرد. در کابینه موقت چهره های بلندپایه ای مثل معاون نخست وزیر «علی باباجان» دیده می شوند. با این حال بعید نظر می رسد تغییرات سیاسی در روند دولت موقت به چشم بخورد.