نزدیک شدن دموکرات‌ها به "رای حیاتی" برای دفاع از حق وتوی اوباما

اوباما,توافق جامع هسته‌اي,برجام

در حالی که تلاش مخالفان و موافقان توافق هسته‌ای به اوج خود رسیده است، رسیدن تعداد موافقان برجام به 30 سناتور، این گروه را به مجموع رای حیاتی برای حفاظت از وتوی اوباما امیدوار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از آسوشیتدپرس، تام کارپر، سناتور دموکرات از دلاوار با حمایت از توافق نامه هسته‌ای ایران شمار سناتورهای حامی توافق نامه را به 30 نفر رساند.

با اعلام حمایت تام کارپر از برجام، دموکرات‌های سنا به مجموع مورد نیاز "رای حیاتی" نزدیک‌تر شدند. برای حفظ وتوی رییس‌جمهوری در مقابل رد توافق نامه هسته‌ای به 34 رای نیاز است. هم‌چنین کسب 41 رای به دموکرات‌ها این اجازه را می‌دهد تا از رد توافق‌نامه در همان مرحله اول جلوگیری کنند.

سناتور کارپر در سخنانی گفت که توافق‌نامه هسته‌ای ایران برای آمریکا و متحدانش به‌ویژه اسراییل مناسب است و این توافق برگزینه‌های احتمالی دیگر مانند جنگ با ایران برتری دارد. جمهوری‌خواهان به طور گسترده‌ای علیه توافق‌نامه هسته‌ای ایران هستند و در مقابل تاکنون تنها دو سناتور دموکرات مخالفت خود را با برجام اعلام داشته‌اند.

قرار است کنگره آمریکا در 17 سپتامبر رای خود را در خصوص توافق نامه هسته‌ای ایران اعلام کند که روند بررسی توافق نامه بدین گونه است:

زمانی که کنگره در 7 سپتامبر بعد از تعطیلات ماه اوت آغاز به کار کند مناظره علیه این توافق‌نامه با عنوان «قطعنامه عدم تایید» به پشتیبانی جمهوری‌خواهان آغاز می‌شود. در مجلس سنا جمهوری‌خواهان باید 60 رای جمع‌آوری کنند تا قطعنامه را به سمت تشریفات قانونی سنا برای رای‌گیری سوق دهند. اگر جمهوری‌خواهان موفق به چنین کاری شوند تنها به اکثریت 51 رای برای تصویب قطعنامه عدم تایید در صحن مجلس نیاز خواهند داشت.

چنین تشریفات قانونی مانع کننده‌ای در مجلس نمایندگان وجود ندارد و به نظر می‌رسد قطعنامه در آن‌جا به راحتی تصویب شود. جمهوری خواهان 246 کرسی از مجموع 435 کرسی مجلس را در اختیار دارند.

در صورتی که هر دو مجلس سنا و نمایندگان قطعنامه را تصویب کنند به دفتر ریاست جمهوری برای بازنگری ارسال خواهد شد جایی که اوباما گفته که قطعنامه را وتو خواهد کرد. اگر اوباما قطعنامه را وتو کند مخالفان در تلاش برای ملغی کردن این وتو برخواهند آمد. برای این منظور به دو سوم اکثریت آرا نیاز است تا حق وتو ملغی شود.

مجلس سنا 100 عضو دارد و مجلس نمایندگان 434 عضو به اضافه یک صندلی خالی؛ دموکرات‌ها می‌توانند با داشتن 34 رای حق وتو را حفظ کنند. تاکنون 30 سناتور از توافق نامه هسته‌ای ایران حمایت کرده‌اند. 31 سناتور نیز مخالف توافق‌نامه هستند.

در مجلس نمایندگان اگر جمهوری‌خواهان به اتفاق آرا علیه توافق نامه هسته‌ای رای‌ دهند به دست کم 44 رای دموکرات‌ها برای ملغی کردن وتو نیاز خواهند داشت.

توافق‌نامه هسته‌ای ایران یک معاهده نیست بنابراین به دو سوم آرا در سنا نیاز دارد تا تصویب شود. مکانیزم « قطعنامه عدم تایید» قانونی است که اوباما در ماه مه تصویب کرد و این حق را به کنگره می‌دهد تا توافق نامه هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار دهند. اگر کنگره قطعنامه عدم تایید را تصویب کنند و حق وتوی اوباما را ملغی کنند اوباما مجبور است تا تحریم‌های اعمال شده ایالات متحده علیه ایران برای برنامه هسته‌ای‌اش را حفظ کند.

انتهای پیام

کد N938006