کاریکاتوری که سوئیس و اسرائیل را به جان هم انداخت

سیاسی

استفاده سفیر سوئیس در ایران از یک کاریکاتور درباره نخست وزیر رژیم صهیونیستی موجب شده تا تل آویو با عصبانیت تمام نسبت به این تصویر واکنش نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جروزالیم پست، روز پنجشنبه در هتلی در زوریخ پایتخت سوئیس نشستی با حضور صدها بازرگان سوئیسی و ایرانی برای بررسی فرصت های سرمایه گذاری و گسترش روابط میان سوئیس و ایران برگزار شد. 

در این کنفرانس «جولیو هاس» سفیر سوئیس در تهران، کاریکاتوری را در مورد انتقاد نخست وزیر رژیم صهیونیستی از توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ به حاضرین نشان داده است.  

به نوشته جروزالیم پست این کاریکاتور در جمع صدها تاجر و صاحب صنعت سوئیسی و ایرانی در هتلی در شهر زوریخ نشان داده شده است.

در واکنش به این اقدام سفیر سوئیس در تهران، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی با انتشار بیانیه ای اقدام هاس را زشت و ناپسند توصیف کرد.

سفیر سوئیس در ایران در سخنرانی‌ خود در جمع صاحبان تجارت و صنایع، ایران را قطب ثبات در منطقه‌ای بسیار بسیار ناامن خواند و از تجار سوئیسی خواست که برای سرمایه‌گذاری در ایران تعلل نکنند.

روابط سوئیس با رژیم صهیونیستی در سال های اخیر با تنش هایی همراه بوده است. برای مثال در سال ۲۰۰۹ تل آویو سفیر خود در سوئیس را در اعتراض به شرکت «محمود احمدی‌نژاد» رئیس جمهور وقت ایران در کنفرانس سازمان ملل متحد در ژنو فراخواند.

اسرائیل در گذشته هم به دلیل فروش گاز ایران به سوئیس اعتراض کرده است.