امام جمعه اصفهان:

ایران هراسی و ایجاد تفرقه بین مسلمانان همواره سنت کفار بوده است

سیاسی

اصفهان- امام جمعه اصفهان گفت: حیله‌گری استکبار در تاریخ تکرار شده و تجزیه کشورها، تحریم اقتصادی، ایران هراسی و ایجاد تفرقه بین مسلمانان همواره سنت کفار بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد روز جمعه در دیدار وزیر امور خارجه اظهار کرد: مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها بر اساس مبنا و اصول انجام می‌شود و در این زمینه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و امام نیز بر اساس آیات قرآن است.

وی افزود: بر اساس آیات قرآن کریم نمی‌توان به‌احتمال این‌که خدعه‌ای در کار باشد وسواس به خرج داد، عرصه را خالی و با دنیا قطع رابطه کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اصفهان افزود: به ما سفارش دینی شده که اگر طرف مقابل از رفتار خود دست برداشت؛ ما هم نرمش نشان دهیم اما اگر حالت جنگ به خود گرفت به او چنان سیلی می‌زنیم که برای دیگران هم عبرت باشد و در جنگ هشت‌ساله ما این رفتار را ثابت کردیم.

امام‌جمعه اصفهان با اشاره به حیله‌گری و پیمان‌شکنی دشمن گفت: بالاخره با این حیله‌گرها باید چه‌کار کرد؟ آیا باید همیشه با آن‌ها قهر بود؟ ارتباط برقرار نکنیم ؟ هرچه هم آن‌ها بگویند بگوییم نه، شما حیله‌گری یا این‌که بالاخره یک دستوری هست که اگر کوتاه آمدند؛ شما هم کوتاه بیایید.

وی ماهیت انجام مذاکرات هسته‌ای را کاری مهم توصیف و تأکید کرد: همچنان که بارها گفته‌ام حتی اگر توافقات به سرانجام نمی‌رسید همین‌که تیم مذاکره‌کننده توانسته مقابل تیم قدرتمندی که بالاترین حقوقدانان را در اختیار دارد بایستد و ۱۲ ماه بدون عقب‌نشینی مقاومت کند درواقع پیروز میدان است.

آیت‌الله طباطبایی نژاد با اشاره به این‌که دشمن هیچ‌وقت با ما خوب نمی‌شود، گفت: خوب نشدن آن‌ها دلیلی بر این‌که ما با آن‌ها ارتباط نداشته باشیم، نیست اما به فرموده رهبر معظم انقلاب باید در ارتباطات حواسمان جمع باشد.

وی افزود: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب در دیدار با هیئت دولت فرمودند بالاخره یک اشکالاتی هم ممکن است در توافقات اخیر وجود داشته باشد که امیدواریم برطرف شود لذا هم باید دقت کرد، هم باید از حیله‌گری این‌ها غفلت نکرد.

امام‌جمعه اصفهان یادآور شد: حیله‌گری استکبار در تاریخ تکرار شده و تجزیه کشورها، تحریم اقتصادی، ایران هراسی و ایجاد تفرقه بین مسلمانان همواره سنت کفار بوده است.

وی اضافه کرد: هیئت دولت و آحاد ملت باید سعی کنند که به غرب احتیاج نداشته باشیم، متأسفانه ما در سال‌های اخیر در تولید گندم ضعیف عمل کردیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود، یکی از مشکلات اقتصادی کشور را رشد بانک‌ها به‌ویژه بانک‌های خصوصی ذکر کرد و افزود: با توجه به سود بالای تسهیلات بانکی مردم تمایلی به سرمایه‌گذاری در تولید ندارند و این بانک‌ها نیز تمایلی به ارائه تسهیلات با سود کم ندارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: به اعتقاد من یکی از پایه‌های مشکلات ما همین بانک‌های خصوصی است که با پول مردم و بیت‌المال از شیوه‌های مختلف درآمدزایی و اقتصاد کشور را دچار مشکل می‌کنند.

آیت‌الله طباطبایی نژاد حمایت از تولید را خواستار شد و افزود: برای رونق تولید باید سودهای بانکی کاهش یابد و پول‌های جامعه به سمت بانک‌های دولتی به‌منظور حمایت از کار و تولید سوق داده شود.

وی همچنین اضافه کرد: در انتخاب سفرا باید دقت لازم انجام شود همچنین رایزنان فرهنگی و اقتصادی هم باید جزو کادر وزارت امور خارجه باشند.

امام‌جمعه اصفهان در ادامه مطالعه و آسیب‌شناسی در خصوص تعیین رشته‌های تحصیلی را خواستار شد و تصریح کرد: برای تربیت نیروهای موردنیاز باید برنامه داشته باشیم و رشته‌های تحصیلی و جنسیت موردنیاز برای تحصیل در این رشته‌ها را بر اساس نیاز جامعه مشخص کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت‌های آیت‌الله طباطبایی نژاد افزود: حین مذاکرات رهبر معظم انقلاب تصریحاتی را در چارچوب مذاکرات می‌فرمودند و تیم مذاکره‌کننده نیز در پرتو این تصریحات فعالیت می‌کردند.

محمدجواد ظریف تصریح کرد: به پشتوانه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مذاکرات در مسیر درست حرکت کرد و یکی از دلایلی که مذاکرات طولانی شد این بود که ما به‌دقت سعی کردیم اصول را رعایت و راه سوءاستفاده را ببندیم.

وی اضافه کرد: آنچه مهم بود این‌که مذاکرات به پایان رسید، حالا اگر ایرادی هم باشد بالاخره مصالحه است و در هر مصالحه یک مقدار طرف مقابل وارد می‌شود و مقداری ما وارد می‌شویم و باید در اجرا مواظب باشیم که انشاء الله همین کار را خواهیم کرد.

استاندار اصفهان نیز در سخنانی از موضع‌گیری‌های آیت‌الله طباطبایی نژاد نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اصفهان در ارتباط با مسائل هسته‌ای قدردانی کرد و افزود: ایشان طی دو سال گذشته منطقی‌ترین موضع‌گیری‌ها را پیرامون مذاکرات هسته‌ای اتخاذ کردند.

وی افزود: آیت‌الله طباطبایی نژاد یکی از حامیان تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در راستای منویات رهبر معظم انقلاب بودند.