نجابت: رسانه‌ها در ایجاد شور انتخاباتی نقش دارند

احزاب

یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی با بیان این که در کشور ما مردم به احزاب اعتماد ندارند، نقش صدا و سیما و رسانه‌ها را در ایجاد شورانتخاباتی مهم توصیف کرد.

یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی با بیان این که در کشور ما مردم به احزاب اعتماد ندارند، نقش صدا و سیما و رسانه‌ها را در ایجاد شورانتخاباتی مهم توصیف کرد.

حسین نجابت در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: رابطه احزاب با مردم رابطه مستحکمی نیست یعنی حزب در ایران پا نگرفته است. این ریشه تاریخی دارد. احزاب قبل از پیروزی انقلاب یا صد در صد در دستگاه ریشه داشتند و با دیکتاتوری عمل می‌کردند. مثل حزب رستاخیز، یا ریشه در خارج از کشور داشتند مثل حزب توده، لذا مردم به احزاب اعتماد ندارند.

وی افزود: مشکل احزاب این است که وقتی ارتباط با مردم ندارند، شورای مرکزی محدود آن به جای همه اعضا تصمیم گیر می‌شود. در حالی که وقتی ما می‌خواهیم رای بدهیم جدای از این که فضای انتخاباتی ما خیلی سازماندهی نشده، به تشخیص خودمان عمل می‌کنیم اگر احزاب با نظرمان هماهنگ باشند آنها را می‌پذیریم ولی اگر هماهنگ نباشند یکی یکی آنها را کنارمی‌زنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در شرایط فعلی در کشور ما جبهه و جناح که یک طیف و باند است و در آن اتحاد و نظر واحد نیست جای حزب را گرفته است که البته شاید کارایی هم داشته باشند اما به هر حال اگر احزاب سالم و تاثیر گذاری باشند حتما موثر هستند و هر کسی به سهم خودش دخالت می‌کند. جبهه و جناح هم همینطور هستند.

نجابت با اشاره به نقش مهم صدا و سیما و رسانه‌ها در شورانتخاباتی و در نبود احزاب مقتدر یاد آور شد: حتما خلاء تشکل در کشور وجود دارد و احساس می‌شود ولی الان جای احزاب را جبهه‌ها و جناح‌ها پر کرده‌اند.

وی اضافه کرد:‌ وقتی جبهه تشکیل می‌شود، بحث سرلیست مطرح می‌شود و اشخاص حقیقی بیشتر اهمیت پیدا می‌کنند. در کشور ما سهم و تاثیر اشخاص حقیقی بیش از بقیه دنیاست لذا برای ما خیلی مهم است چه کسی سر لیست باشد. این ساختار برمی‌گردد به زمینه‌های فرهنگی و سیاسی که ما هیچ اصراری به اصلاح آن هم نداریم.

این نماینده اصولگرای مجلس در پایان گفت: مثلا می‌بینید در لیست سی نفری تهران برخی کسانی که مشهورتر هستند خود بخود درصدی از آرا را دارند. این همان وجه فرهنگی موضوع است که اشخاص تاثیر گذارترند و این لیست را به اسم فلان شخص می‌شناسند.

انتهای پیام

کد N937739