اولین نشست دولت موقت یونان به ریاست خانم "تانو" / شانس سیپراس برای تصدی قدرت بالاست

سیاسی

دفتر ریاست جمهوری یونان روز جمعه با صدور حکمی برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام در 20 سپتامبر(29 شهریور) را تایید کرد. دولت موقت آتن به رهبری قاضی دادگاه عالی خانم "واسیلیکی تانو" سوگند یاد کرد و دولتی متشکل از تکنوکرات‌ها و چهره‌های سیاسی تشکیل داد.

دفتر ریاست جمهوری یونان روز جمعه با صدور حکمی برگزاری انتخابات پارلمانی زود هنگام در 20 سپتامبر(29 شهریور) را تایید کرد. دولت موقت آتن به رهبری قاضی دادگاه عالی خانم "واسیلیکی تانو" سوگند یاد کرد و دولتی متشکل از تکنوکرات‌ها و چهره‌های سیاسی تشکیل داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، تانو روز جمعه اولین جلسه کابینه را تشکیل داد و در جریان آن بر لزوم آماده سازی زمینه برگزاری انتخابات تاکید کرد. رئیس دادگاه عالی یونان، اولین زنی است که ریاست دولت را در دست می‌گیرد.

وی گفت: تمام اعضای کابینه آماده هستند و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا انتخابات به بهترین نحو ممکن برگزار شود و تمام مسائل به سرعت حل شود.

کابینه جدید یونان متشکل از 23 وزیر است که تنها سه هفته در سمت‌هایشان خواهند بود. اگرچه رئیس دادگاه عالی یونان کمتر از یک ماه سکان هدایت این کشور بحران زده را برعهده خواهد داشت اما گفت که شاید وی مجبور باشد با مسائل مهمی چون بحران مهاجرت و آغاز سال جدید تحصیلی رو به رو شود.

اما نتایج نظرسنجی‌های جدیدی نشان می‌دهد، حزب چپ‌گرای سیریزا برای نخست وزیر سابق یونان در انتخابات پارلمانی ماه آتی بزرگترین حزب خواهد شد اما به اکثریتی که نیاز دارد نمی‌رسد.

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که دو سوم از رای دهندگان معتقدند که الکسیس سیپراس، نخست وزیر سابق یونان نابید به دنبال دریافت حکم جدیدی باشد و سه نظرسنجی دیگر نیز نشان می‌دهد که حزب مورد علاقه سیپراس به عنوان متحد ائتلافی موسوم به حزب یونانی‌های مستقل نیم‌تواند به پارلمان راه یابد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که قمار سیپراس برای اعلام انتخابات زود هنگام در 20 سپتامبر با هدف تحکیم موقعیت خودش می‌تواند نتیجه منفی در پی داشته باشد. یکی دیگر از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که یک چهارم مشارکت کنندگان هنوز تصمیمی نگرفته‌اند و همین امر حدس زدن نهایی را دشوار می‌کند. حزب سیریزا در نظرسنجی پروراتا از سوی 23 درصد حمایت شد و پس از آن حزب دموکراسی نوین با 5 / 19درصد قرار گرفت. نظرسنجی قبلی پروراتا نشان می‌داد که سیریزا 26 درصد ودموکراسی نوین 15 درصد و دموکراسی نوین 8 / 27 درصد رای می‌آورد.

در این نظرسنجی که از سوی مرکز تحلیل مترون انجام شد، رای دهندگان بلاتکلیف هم در نظر گرفته شدند.

نظرسنجی دیگری از سوی دانشگاه مقدونیه بریا تلویزیون اسکای یونان نشان می‌دهد که سیریزا در مقابل حزب اپوزیسیون محافظه کار با سه درصد پیشتاز است و 5 / 61 درصد می‌گویند که سیپراس استراتژی اشتباهی را در مذاکره با مقام‌های وام دهنده اتخاذ کرده است.

براساس نظرسنجی پروراتا سیپراس با 41 درصد همچنان محبوب‌ترین رهبر سیاسی است و پس از آن وانجلیس میماراکیس رهبر دموکراسی نوین با 34 درصد قرار دارد.

انتهای پیام

کد N937696