قلیچدار اوغلو: فعالیت‌های انتخاباتی اردوغان، داوود اوغلو را تحقیر می‌کند

ترکیه

رهبر حزب مردم جمهوریخواه ترکیه اعلام کرد، اگر رئیس‌جمهور برای انتخابات زودهنگام یکم نوامبر تجمع‌های عمومی برگزار کند، به نخست‌وزیر توهین کرده است چراکه کمپین او خللی برای عدالت و توسعه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب مردم جمهوریخواه ترکیه در این باره گفت: اگر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور دوباره کمپین انتخاباتی این حزب را رهبری کند، این اقدام توهینی مستقیم به احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر خواهد بود. این اقدام این معنی را خواهد داد که او را به عنوان یک فرد و سیاستمدار در نظر نمی‌گیرد.

رئیس‌جمهور با این حرکت به وی خواهد گفت که تو شایسته نیستی. پیش از همه، این کار در مقابل داوود اوغلو ناعادلانه است.

حزب مردم جمهوریخواه از آن جهت که اردوغان پس از شکست مذاکرات عدالت و توسعه برای تشکیل دولت آن را مسوول تشکیل دولت ائتلافی نکرد، به خشم آمده است و او را به نقض قانون اساسی متهم می‌کند.

اما اردوغان در واکنش به این ادعا تنها پاسخ داده است وی نتوانسته با قلیچدار اوغلو دیدار کند چراکه رهبر حزب مردم جمهوریخواه از ورود و حضور در کاخ ریاست‌جمهوری که سال گذشته ساخت شد، خودداری کرده است.

رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی اخیر خود درصدد توجیه موضع خود برآمده و گفت: داوود اوغلو چه حکمی را باید به کسانی می‌داد که از هیچ توهینی به اداره او خودداری نکردند؟

اردوغان که پیش از انتخابات هفتم ژوئن نیز تجمعات انتخاباتی متعددی را برگزار کرد، با وجود انتقاد شدید احزاب اپوزیسیون همچنان تاکید می‌کند که به سخنرانی در افتتاحیه‌های تاسیسات مختلف ادامه می‌دهد.

در همین حال قلیچدار اوغلو درباره تصمیمش در عدم مذاکره با اردوغان اظهار کرد، تصمیم او در هم سطح ندانستن اردوغان با خودش کاملا منطقی است حتی اگر او کسی باشد که پیش از انتخابات زودهنگام تجمع برگزار کند.

وی در این باره گفت: من او را همتای خودم نمی‌دانم حتی اگر او علیه من و حزبم سخنرانی کند. من او را به ملت واگذار می‌کنم.

انتهای پیام

کد N937554