اوباما خطاب به مخالفان برجام: بر احساسات خود غلبه کنید

اوباما, برجام

رئیس‌جمهور آمریکا از مخالفان توافق هسته‌ای خواست تا بر احساسات خود غلبه کنند و پیش از انتقاد از این توافق نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا جمعه شب در یک گفت‌وگوی آنلاین اینترنتی با گروه‌های یهودی آمریکا اختلافات میان واشنگتن و تل‌آویو بر سر توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را به اختلاف خانوادگی تشبیه کرد و گفت که این مناقشه پس از اجرای این توافق تسکین خواهد یافت.

اوباما در این کنفرانس ویدئویی که توسط فدراسیون یهودیان شمال آمریکا در کاخ سفید برگزار شد، تصریح کرد: همانند تمام خانواده‌ها، گاهی اوقات اختلاف نظرهایی وجود دارد و در برخی موارد مردم از اختلافات یک خانواده بیش از اختلافات با مردم عامی که خانواده هم نیستند ناراحت می‌شوند.

وی ابراز امیدواری کرد که پس از اجرای توافق هسته‌ای، اختلاف میان این دو متحد قدیمی یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی به سرعت حل خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: من از مخالفان و منتقدان می‌خواهم تا بر احساسات خود که موجب آسیب به این بحث شده است غلبه کنند و توافق هسته‌ای را بر اساس واقعیات آن ارزیابی کنند.

وی تأکید کرد که همه باید در زمان بحث درباره توافق هسته‌ای این نکته را در ذهن خود داشته باشند که ما همگی حامی اسرائیل هستیم و باید اطمینان یابیم که به این طرز تفکر خدشه وارد نمی‌کنیم.

اوباما در ادامه به طور تلویحی مخالفان توافق هسته‌ای را جنگ‌طلب خواند و گفت که اگر کنگره آمریکا ماه آینده به توافق رأی منفی بدهد گزینه نظامی علیه تهران محتمل خواهد بود. در این صورت ما واقعاً گزینه‌های متعددی نخواهیم داشت. ما به نوعی کورکورانه پرواز خواهیم کرد. نتیجه‌گیری منطقی این است که هر رئیس جمهوری، من یا رئیس جمهور بعدی، برای اینکه از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اطمینان یابد، باید بگویم که اقدام نظامی را مطرح خواهد کرد چون گزینه‌های زیادی برای ما باقی نمانده است.

وی افزود: این بدین معنی نیست که مخالفان توافق هسته‌ای خواهان جنگ هستند، بلکه تحلیل هوشمندانه از این حقیقت است که چه گزینه‌هایی پیش روی ما قرار دارد.

این در حالی است که جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز پنج‌شنبه مخالفان توافق هسته‌ای شامل دونالد ترامپ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا را جنگ‌طلب دانست و تأکید کرد که این توصیف اغراق شده نیست و اگر کنگره توافق هسته‌ای را رد کند احتمالاً به اقدام نظامی علیه ایران منجر خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه این گفت‌وگو با تکیه بر ادعای بی‌اساس غرب و ‌آمریکا مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای، گفت: توافق هسته‌ای بهترین راه دیپلماتیک برای جلوگیری از دستیابی ایران به این تسلیحات است. این توافق تمام راه‌های ممکن ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای را مسدود می‌کند.

وی توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را بهترین گزینه دانست و گفت که بازرسی‌هایی که طبق این توافق از ایران انجام می‌شود، شدیدتر از موارد مشابهی است که تاکنون در تاریخ مورد مذاکره قرار گرفته است.

به نوشته گاردین، باراک اوباما در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه با رد توافق هسته‌ای گزینه دیگری به غیر از اقدام نظامی پیش روی ما نخواهد بود تأکید کرد که اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران تأثیرگذار نیست.

وی در پاسخ به برخی ادعاها علیه توافق هسته‌ای مبنی بر احتمال نقض توافق از سوی ایران،‌ گفت: به هر حال بدون توافق هسته‌ای هم این نگرانی وجود داشت. اما سازوکار تعیین شده در آن به گونه‌ای است که با وجود نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران و اطلاع بیشتر از ماهیت ‌آن، امکان کشف و برخورد با نقض احتمالی مفاد توافق هسته‌ای توسط ایران بیشتر خواهد شد.

اوباما یادآور شد: توافق هسته‌ای نگرانی‌های جامعه بین‌الملل درباره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف می کند و با توجه به گسترش نیروهای داعش در منطقه و بحران سوریه این توافق موجب می‌شود رسیدگی به این موضوعات راحت‌تر باشد.

به گزارش ایسنا، قانون‌گذاران آمریکا قرار است اواسط ماه سپتامبر طبق قانون نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رأی گیری کنند. آنها از زمان حصول این توافق در 23 تیرماه با یک مهلت 60 روزه برای بررسی برجام مواجه بودند. تاکنون اغلب سناتورهای دموکرات حمایت خود را از توافق هسته‌ای اعلام کرده‌اند اما هنوز احتمال رد توافق در کنگره وجود دارد. اوباما تهدید کرده است در صورت رد توافق هسته‌ای آن را وتو خواهد کرد.

مقامات آمریکایی بارها هشدار داده‌اند که اگر واشنگتن به طور یک جانبه توافق هسته‌ای را رد کند و از آن کنار بکشد این کار تنها موجب انزوای آمریکا و حتی لطمه به جایگاه دلار به عنوان یک ارز قدرتمند جهانی می‌شود.

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل روز پنج‌شنبه گفت که مخالفت کنگره با توافق هسته‌ای موجب انزوای واشنگتن و تضعیف توانایی آمریکا برای پیگیری دیگر مسائل مربوط به عرصه سیاست خارجی می‌شود.

ایران و گروه 1+5 در 23 تیر پس از نزدیک به دو سال مذاکرات هسته‌ای به یک توافق جامع دست یافتند که بر اساس آن ایران در ازاء لغو تحریم‌های بین‌المللی برنامه هسته‌ای‌اش را محدود خواهد کرد.

غرب به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کند. این در حالی است که ایران همواره بر ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تأکید دارد و در این راستا نیز همیشه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده است.

انتهای پیام
کد N937494

خواندنی از سراسر وب