بزرگترین حزب اپوزیسیون تاجیکستان ممنوع الفعالیت شد

دولت تاجیکستان خواستار توقف فعالیت‌های غیرقانونی "بزرگترین حزب اپوزیسیون" شد؛ اقدامی که ممنوعیت اثر بخش این حزب اپوزیسیون قلمداد می‌شود.

دولت تاجیکستان خواستار توقف فعالیت‌های غیرقانونی "بزرگترین حزب اپوزیسیون" شد؛ اقدامی که ممنوعیت اثر بخش این حزب اپوزیسیون قلمداد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اقدام پس از آن انجام شد که اپوزیسیون موسوم به "حزب رنسانس اسلامی تاجیکستان" نتوانست در انتخابات مورد مناقشه ماه مارس حتی یک کرسی به دست آورد. اولین باری است که چنین اتفاقی از پایان جنگ داخلی 1997 در تاجیکستان رخ می‌دهد و عملا امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان دیگر هیچ مخالف جدی‌ای در پارلمان ندارد.

تحلیل‌گران هشدار داده‌اند که این سرکوب می‌تواند اپوزیسیون مسلمان میانه رو را تندرو کند. وزارت دادگستری این کشور سابق شوروی اطلاعیه‌ای رسمی برای حزب مذکور ارسال کرده و از آنها خواسته است تا فعالیت‌های "غیرقانونی" خود را متوقف کنند.

حزب اپوزیسیون رنسانس اسلامی تاجیکستان 10 روز فرصت دارد تا به آن پاسخ دهد. حزب رنسانس اسلامی تنها منتقد حکومت 22 ساله رحمان محسوب می‌شود.

در پی توافق صلح 1997 میان دولت تاجیکستان و اپوزیسیون تاجیک متحد که به پنج سال جنگ داخلی پایان داد، حزب رنسانس اسلامی به چتری برای حمایت از مسلمانان میانه رو و نیز تاجیک‌های سکولار تبدیل شد. جنگ داخلی تاجیکستان جان 150 هزار تن را گرفت و حدود هفت میلیارد دلار خسارت برجای گذاشت.

انتهای پیام

کد N937424