۰

جدیدترین نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

  • ۱۳بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
قوه قضاييه,حقوق

اداره کل حقوقی قوه قضائیه به یک سئوال حقوقی پاسخ داد.

اداره کل حقوقی قوه قضائیه به یک سئوال حقوقی پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن سئوال و پاسخ به آن به شرح زیر است:

سئوال

نظر به این که در راستای موافقت نامه منعقده با سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق،‌ برای آن دسته از همکاران واجد شرایط دارای مدرک کارشناسی ارشد و پس از دفاع از رساله و اخذ نمره لازم، گواهی صادر شده است و در آن گواهی قید شده «گواهینامه در شرایط احراز رشته‌های شغلی قضایی دارای ارزشی استخدامی برابر با مقطع دکتری است» فلذا استدعا دارد ارشاد فرموده و پاسخ دهید آیا استفاده از عنوان دکتری توسط فردی که پس از طی مراحل مذکور، موفق به اخذ گواهی مذکور شده، مجاز است؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

به موجب ماده واحده قانون مجازات استفاده غیر مجاز از عناوین علمی مصوب 1388/12/16 مجلس شورای اسلامی «استفاده از عناوین علمی دکتر، مهندس و مانند اینها که شرایط اخذ آن مطابق قوانین و مقررات مربوط تعیین می‌گردد، توسط هر فرد برای خود، مستلزم داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و یا خارجی مورد تایید رسمی وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌باشد. مرتکبین استفاده غیرمجاز از عناوین علمی مذکور به مجازات ماده 566 فصل هشتم کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد» و قبل از تصویب قانون صدالاشاره نیز به موجب رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شماره دادنامه 338 و 337 مورخ 1379/11/16، مدرک تحصیلی باید به تایید شورای ارزشیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا سازمان مدیریت و برنامه ریزی (معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری) می‌رسید و در فرض استعلام، با توجه به این که در چنین گواهی‌هایی صرفا اجازه درج عنوان «ارزش گواهی صادره برابر با مقطع ...» داده شده است؛ بنابراین بدیهی است، نمی‌توان عنوان مقطع مشخصی به گواهی‌های مربوطه اعطا نمود و در مکاتبات و مدارکی که سبب برداشت غیر واقعی از مدارج تحصیلی می‌گردد، نمی‌توان این عناوین را به کار برد.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.