سازمان ملل: بحران لیبی ظرف دو هفته حل می‌شود

لیبی

همزمان با تاکید فرستاده سازمان ملل به لیبی بر حل بحران این کشور ظرف دو هفته آینده، سخنگوی این سازمان از فراهم آوردن مقدمات برای برگزاری دور جدید مذاکرات صلح لیبی در ژنو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، برناردینو لیون، فرستاده سازمان ملل به لیبی در حاشیه مذاکرات طرف‌های لیبیایی در مراکش بر لزوم تسریع در حل بحران این کشور به دلیل وخامت اوضاع کشور تاکید کرد و گفت: طی دیدار امروز درخصوص مکانیزم انتخاب اسامی برای تصدی پست نخست‌وزیری لیبی گفتگو شد و طی هفته آینده این اسامی ارائه خواهد شد. درخصوص این اسامی با پارلمان و کنگره منحل شده لیبی نیز گفتگو خواهد شد و بعدا به سایر شرکت کنندگان در مذاکرات ارائه خواهد شد.

وی تاکید کرد که بحران لیبی ظرف دو هفته آینده و تا پیش از پایان سپتامبر آتی حل و فصل خواهد شد و در غیر این صورت باید به دنبال راهکارهای دیگر بود.

از سوی دیگر "فتحی بشاغه"، یکی از تحریم کنندگان جلسات پارلمان طبرق اعلام کرد که اسامی را برای تصدی پست نخست وزیری و معاونان وی طی دور بعدی مذاکرات لیبی که روز چهارشنبه در ژنو برگزار می‌شود ارائه خواهد کرد.

"توفیق الشهیبی" یکی از شرکت کنندگان در مذاکرات لیبی نیز گفت که دور جدید مذاکرات صلح لیبی روز چهارشنبه در ژنو و دور بعدی هفته آینده در مراکش برگزار خواهد شد.

سخنگوی سازمان ملل نیز اعلام کرد که این سازمان برای برگزاری دور جدید مذاکرات صلح در ژنو تلاش می‌کند و این مذاکرات روز چهارشنبه برگزار می‌شود.

الشهیبی پیش بینی کرد که دولت لیبی پیش از بیستم ماه آتی میلادی تشکیل شود.

طرف‌های لیبیایی به صورت اولیه توافق نامه سیاسی در مراکش را برای حل بحران امضا کردند اما کنگره منحل شده لیبی با برخی بندهای این توافق نامه مخالفت کرده است.

در حال حاضر دو دولت طبرق و طرابلس در لیبی فعالیت می‌کنند. دولت طبرق از نظر بین المللی به رسمیت شناخته شده است و از سوی ارتش ملی این کشور حمایت می شود. از زمان سرنگونی معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی شبه نظامیان کنترل بیشتر مناطق را در دست گرفته اند و لیبی همواره صحنه درگیری‌ها میان آن‌ها بوده است.

انتهای پیام

کد N937358