تظاهراتی جدید در عراق و حمایت رئیس‌حمهور از تظاهرات و اصلاحات

عراق

در حالی که مردم عراق از جمله ساکنان بغداد برای پنجمین هفته متوالی پس از نماز جمعه با برگزاری تظاهرات بر تحقق خواسته‌های خود پافشاری کردند، رئیس جمهوری عراق در سخنانی از این تظاهرات و روند اصلاحات حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، برای پنجمین جمعه متوالی، هزاران عراقی در بغداد تظاهراتی در اعتراض به کمبود خدمات اساسی، مبارزه با فساد و اصلاح روند سیاسی به راه انداخته و خود را به میدان التحریر شهر رساندند و شعارهایی مبنی بر درخواست برای تغییر و محکومیت فساد سر دادند.

در همین راستا دستگاه امنیتی عراق تدابیر امنیتی در محل تظاهرات در نظر گرفته و با استقرار نیروها در محل، راه‌های منتهی به میدان التحریر را با سیم‌های خاردار مسدود کرد.

همچنین در استان دیالی صدها تن از ساکنان در تظاهراتی تغییر قانون اساسی و منحل شدن پارلمان عراق، پایان سیستم سهمیه بندی طایفه‌ای، برکناری اعضای شورای محلی استان و ارجاع مفسدان این شورا به دستگاه قضایی را خواستار شدند.

تظاهرکنندگان از حیدر العبادی، نخست وزیر عراق خواستند به صورت جدی به خواسته‌های آنان پاسخ داده و تلاش نکند با تعیین سقف زمانی برای اجرای این دستور آنها را به تعویق بیندازد. همچنین معترضان عراقی از العبادی خواستند اسامی مفسدان را اعلام کند و آنها در دادگاهی عادلانه و شفاف محاکمه شوند.

پیش از این تظاهرات شیخ عبدالمهدی الکربلایی نماینده آیت الله سیستانی نیز در خطبه‌های نماز جمعه ضمن هشدار به تظاهرکنندگان عراقی نسبت به منحرف شدن از خواسته‌های واقعی خود از مسئولان سیاسی این کشور خواست تا جدیت بیشتری دست به اصلاحات بزنند.

آیت الله سیستانی هفتم اوت جاری از العبادی خواسته بود در روند اصلاحات سیاسی و مقابله با فساد شجاعت بیشتری نشان دهد و تنها به برخی اقدامات ثانویه اکتفا نکند.

فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق نیز در بیانیه‌ای که در کاخ "السلام" بغداد که یان کوبیش، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق نیز حضور داشت با تاکید مجدد بر حمایت خود از تظاهرات مردم و اقدامات اصلاحاتی در دولت بر مسالمت آمیز بودن تظاهرات، تحقق معنای واقعی حقوق شهروندی، عادلانه بودن خواسته‌های مطرح شده و اهمیت این تظاهرات در بالا بردن روحیه نیروهایی که با گروه تروریستی داعش در نبرد هستند و نیز لزوم پایبندی به قانون اساسی که همه عراقی‌ها را کنار هم جمع کرده است، تاکید کرد.

در مقابل کوبیش نیز با اشاره به اینکه با جدیت اظهارات و موضع‌گیری‌ معصوم و حمایت وی از اصلاحات را دنبال می‌کند بر اهمیت وحدت قوای سیاسی عراق برای مقابله با تروریسم در این کشور تاکید کرد.

نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق اعلام کرد: سازمان ملل برای حمایت از این کشور نه تنها در سطح سیاسی بلکه در زمینه‌های تخصصی و ارائه تجربیات در بخش فنی آماده است.

معصوم و کوبیش در این دیدار درباره آخرین تحولات میدانی عراق و فعالیت‌های هیات سازمان ملل در این رابطه گفت‌وگو کردند.

از سوی دیگر اسامه النجیفی، رئیس ائتلاف "متحدون" عراق و معاون برکنار شده رئیس جمهور این کشور در بیانیه‌ای بر حمایت خود از روند اصلاحاتی که العبادی در پیش گرفته به شرط عدم نقض بندهای توافق سیاسی و قوانین جاری تاکید کرد.

در بیانیه این ائتلاف آمده است که النجیفی از همان ابتدا از اصلاحاتی که شهروندان در تظاهرات خود خواستار بودند حمایت کرد و این حمایت نشان دهنده احساسات عمیق همه اعضای ائتلاف در مورد این مساله است که حقوق شهروندان باید به شکلی برآورده شود که جایگاه شهروندان متزلزل نشده و عدالت محقق شود.

در این بیانیه آمده است: النجیفی و ائتلاف متحدون بر این باورند که باید به توافق سیاسی و تعهداتی که مستلزم آن است به ویژه در مورد مساله آوارگان پایبند باشند. همچنین قانون گارد ملی و عفو عمومی و همه مسائلی که دولت بر آن‌ها مبتنی است، متعهد باشند.

در این بیانیه رئیس ائتلاف از اصلاحات به شرط عدم نقض بندهای توافق سیاسی در مورد حقوق شهروندان در استان‌ها و همچنین پایبندی به قانون اساسی و قوانین جاری کشور و لزوم احترام به این قوانین و توجه به خواسته‌های مشروع مردم که در تظاهرات اخیر مطرح شده است، حمایت کرد.

در پایان این بیانیه آمده است که ساخت کشور، تحقق اهداف و خواسته‌های مردم همزمان با برخورد با چالش‌های گروه تروریستی داعش مسائلی است که نیازمند مشارکت عوامل اساسی چون عزم برای اصلاحات، همکاری، همبستگی، تفاهم برای ایجاد فضایی برای برخورد با چالش‌ها و تحقق منافع عالی ملی پیش از هر موضوع دیگری است.

انتهای پیام

کد N937312