دستگیری 17 فعال اپوزیسیون در سودان

دیده‌بان حقوق بشر در حالی از بازداشت 17 فعال اپوزیسیون در ماه جاری میلادی توسط نیروهای امنیتی سودان خبر داد که رئیس‌جمهوری این کشور آفریقایی به مخالفانش تاکید دارد تا به مذاکرات مشترک برای حل مشکلات بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد، سرویس‌های امنیتی و اطلاعات ملی سودان دست‌کم 17 تن از اعضای احزاب اپوزیسیون را از آغاز اوت 2015 دستگیر کرده‌اند که اکثرشان ارتباطاتی با حزب کنگره سودان دارند.

حزب کنگره سودان حزب کوچکی است که فعالانش علیه حکومت عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان به سخنرانی‌هایی می‌پردازند.

اکثر افرادی که دستگیر شدند، پس از بازجویی آزاد شدند اما باید هر روز گزارش دهند، برخی از آنها نیز به دیده‌بان حقوق بشر گفتند که در جریان اعتراف‌گیری مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

دانیل بکله، مدیر آفریقایی دیده‌بان حقوق بشر متولد نیویورک آمریکا گفت: مقام‌های امنیت ملی سودان مردم را به خاطر بیان دیدگاه‌های سیاسی‌شان مورد سوءاستفاده قرار می‌دهند. دولت سودان باید به این تاکتیک‌ها پایان دهد، کنترل سرویس امنیت ملی را به دست بگیرد و اجازه برگزاری تجمعات و سخنرانی‌های آزاد را بدهد.

این دستگیری‌ها در حالی برگزار شد که البشیر 71 ساله به دنبال برگزاری یک گفتمان ملی برای مقابله با درگیری‌ها در کشور و احیای اقتصاد بیمار سودان است.

عمر البشیر که از سال 1989 و در پی کودتا به عنوان رئیس‌جمهوری سودان است، از طرف دادگاه کیفری بین‌الملل به خاطر ارتکاب جرایم جنگی در منطقه دارفور غربی تحت پیگرد است.

گروه‌های حقوق بشری قبلا سرویس‌های امنیتی سودان را به خاطر ایجاد ارعاب و بازداشت سیاستمداران اپوزیسیون و فعالان مورد انتقاد قرار داده‌اند.

انتهای پیام

کد N937310