«مادورو» در راستای گسترش روابط اقتصادی به چین و ویتنام می رود

سیاسی

رئیس جمهوری ونزوئلا با هدف تحکیم روابط تجاری و اقتصادی کشورش عازم ویتنام و چین می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گلوبال پست، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا از قصد خود برای سفر به ویتنام و چین با هدف توسعه روابط تجاری و عقد قراردادهای اقتصادی سخن گفت.

از جمله دلایل سفر وی به پکن حضور در مراسم بزرگداشت جنگ جهانی دوم نیز عنوان شده است.

وی دلیل سفر خود را که از امروز شنبه آغاز می شود علاوه بر بهبود روابط تجاری جلب حمایت دو کشور در شرایط سخت فعلی عنوان کرده است. وی ابتدا به «هانوی» پایتخت ویتنام رفته و از آنجا عازم «پکن» پایتخت چین می شود تا علاوه بر رایزنی در باب مسائل اقتصادی در ۷۰ امین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم نیز حضور پیدا کند.

ناگفته نماند که ونزوئلا و چین تا کنون بیش از ۴۴۵ قرارداد همکاری را در بسیاری از زمینه ها از جمله انرژی، زیرساخت های شهری، کشاورزی، تکنولوژی و آموزش به امضا رسانده اند. تجارت با پکن همواره از اهمیت زیادی برای کاراکاس برخوردار بوده به ویژه در این مقطع زمانی که قیمت نفت به پایین تر حد خود رسیده است. ونزوئلا از سال ۲۰۰۶ به این سو در ازای عرضه نفت خود ۵۰ میلیارد دلار از چین وام گرفته است.

از سوی دیگر شرکت ملی نفت ویتنام نیز در ۴۰ درصد از دو پروژه شرکت ملی نفت ونزوئلا شریک است و اخیرا زمزمه هایی درباره احتمال کنار کشیدن هانوی از ادامه همکاری در این زمینه به گوش می رسد.