ابراز رضایت کاخ سفید از میزان آرای برجام در کنگره آمریکا

سیاسی

سخنگوی کاخ سفید در اظهاراتی از میزان آرای مثبتی که توافق هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵، توانسته در کنگره آمریکا کسب کند ابراز رضایت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که دولت آمریکا برای جلوگیری از رد توافق هسته ای در کنگره آمریکا از حمایت کافی سناتورها در این نهاد قانونگذاری برخوردار است.

ارنست در جلسه ای با اشاره به ۳۰ سناتور حامی این توافق،‌ از جلب حمایت لازم در این زمینه ابراز رضایت کرد.

باراک اوباما،‌رئیس جمهوری آمریکا، به منظور برخورداری از حق وتو و رد مخالفت احتمالی کنگره با توافق هسته ای ایران و گروه پنج بعلاوه یک نیازمند حمایت ۳۴ سناتور از مجموع ۱۰۰ عضو سنای آمریکاست که تا کنون ۳۰ سناتور دموکرات از آن حمایت کرده اند. 

کنگره آمریکا قرار است ماه آینده میلادی درباره تائید یا رد توافق هسته ای با ایران رای گیری کند.

یادآور می شود که هر چند حمایت ۳۴ سناتور از برجام کار کاخ سفید را برای تصویب آن راحت تر می کند اما دموکرات‌ها در سنای آمریکا نیازمند ۴۱ رای هستند تا مانع رد این توافق در سنا شوند. به عبارت دیگر در صورت رسیدن آرای موافق به ۴۱ رای، دیگر باراک اوباما نیازی به استفاده از حق وتوی خود برای تصویب این توافق ندارد. 

در صورت رد توافق هسته‌ای در سنا و مجلس نمایندگان و وتوی این اقدام کنگره توسط باراک اوباما، آن زمان رییس جمهوری آمریکا نیازمند حمایت ۳۴ سناتور است تا وتوی وی پابرجا بماند.