نماینده آمریکا در سازمان ملل:

مخالفت کنگره با برجام موجب انزوای آمریکا می‌شود

توافق جامع هسته‌اي,برجام

نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که رد توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 از سوی آمریکا موجب انزوای کشورش خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل روز پنج‌شنبه با بیان اینکه مخالفت کنگره آمریکا با توافق هسته‌ای موجب انزوای این کشور می‌شود، گفت: این توافق علاوه بر این به میزان قابل توجهی توانایی واشنگتن برای دستیابی به دیگر اهداف عرصه سیاست خارجی را تضعیف می‌کند. پاور در یادداشتی که در نشریه پولیتیکو منتشر شده است، نوشت: دیپلمات‌های 193 کشور عضو سازمان ملل در حال پیگیری بحث پرجوش و خروش بررسی توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در کنگره آمریکا هستند. بنابراین در این لحظه مهم، من معتقدم که رد این توافق به میزان قابل توجهی موجب تضعیف توانایی ما برای دستیابی به دیگر اهداف سیاست خارجی می‌شود، به ویژه که ما در اغلب این موضوعات به ائتلاف بین‌المللی نیازمندیم.

کاخ سفید اعلام کرده است که روی جلب حمایت کافی از توافق هسته‌ای برای جلوگیری از نابودی آن توسط کنگره متمرکز است. در این میان به نظر می‌آید که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا حمایت کافی قانون‌گذاران برای ممانعت از لغو وتوی رئیس جمهور در صورت مخالفت کنگره با توافق را دارد. هر چند واضح است که کنگره که اکنون در اختیار جمهوری‌خواهان قرار دارد با توافق هسته‌ای مخالف است.

کنگره آمریکا قرار است اواسط ماه سپتامبر در تأیید یا رد توافق هسته‌ای رأی‌گیری کند. اوباما تهدید کرده است که در صورت رد توافق آن را وتو خواهد کرد که در این‌صورت قانون‌گذاران برای غلبه بر وتوی رئیس جمهور به دو- سوم آراء نیاز خواهد داشت.

نماینده آمریکا در سازمان ملل در ادمه این یادداشت تأکید کرد: اگر آمریکا توافق هسته‌ای را رد کند، به طور قطع موجب انزوای ما از کشورهایی می‌شود که نزدیک به دو سال به همراه مذاکره کنندگان آمریکایی بر حل مسأله هسته‌ای ایران تلاش کردند. اگر ما کناره گیری کنیم هیچ راه دومی وجود نخواهد داشت. امکان نگارش دوباره توافق روی میز مذاکره وجود ندارد بلکه ما به وضعیت انزوا خواهیم رفت.

وی همچنین هشدار داد که رد توافق هسته‌ای از سوی ایران توانایی واشنگتن برای استفاده از تحریم‌ در دیگر موارد را تضعیف خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N936863