ادامه تنش‌ در روابط کلمبیا و ونزوئلا

در پی مناقشه میان ونزوئلا و کلمبیا بر سر بسته شدن یک گذرگاه مرزی مهم و حمله به مهاجران و قاچاقچیان کلمبیایی، دو کشور سفرایشان را از پایتختهای یکدیگر فراخواندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا در یک سخنرانی تلویزیونی اظهار کرد، سفیر این کشور را از ونزوئلا فراخوانده است. وی از مقامهای ونزوئلا گلایه کرد که چرا اجازه به ورود بازرس این کشور به یک شهر مرزی نداده اند.

این اعتراض دیپلماتیک سانتوس چند ساعت بعد از آن انجام شد که نیکولاس مادورو همتای ونزوئلایی وی در تلویزیون ملی حضور پیدا کرد و سانتوس را متهم کرد به این که با دروغگویی تلاشها برای آشتی دو کشور را تضعیف می کند.

این در حالی است که تا پیش از آن مادورو همواره حملات لفظی خود را علیه آلوارو اوریبه رئیس جمهور پیش از سانتوس انجام می داد.

دلسی رودریگز، وزیر امور خارجه ونزوئلا با اعلام فراخواندن سفیر این کشور از شهر بوگوتا گفت مادورو درخواست کرده این سفیر به منظور درباره مشکلاتی که کلمبیا برای ونزوئلا به وجود آورده بازگردد.فراخواندن یک سفیر برای رایزنی در عرصه دیپلماتیک معادف ثبت یک شکایت است.

یک روز قبل از آن وزرای خارجه دو کشور در نشستی که برگزار کردند نتوانستند به توافق دست یابند.

این بحران یک هفته قبل هنگامی رخ داد که چند فرد مسلح که به ادعای مادورو شبه نظامیان کلمبیایی بودند به سه افسر ارتش ونزوئلا که مشغول گشت زنی علیه قاچاقچیان بودند حمله کردند. مادورو در پاسخ اقدام به بستن یک گذرگاه مرزی مهم میان دو کشور کرد و در شش شهر در مناطق غربی وضعیت اضطراری اعلام و بیش از 1000 مهاجر کلمبیایی را مسترد کرد.

انتهای پیام

کد N936590