ایران ۲ نوع جنگنده از روسیه خریداری می کند

سیاسی

ایران توافق خرید حداقل دو نوع جنگنده روسی را با این کشور امضاء می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «سورنا ستاری» معاون رئیس جمهور ایران در مصاحبه ای با روزنامه کامرسانت گفت ایران حداقل دو نووع جنگنده از روسیه خریداری می کند.

ستاری برای شرکت در نمایشگاه بین المللی هوا و فضا MAKS'۲۰۱۵ در مسکو به سر می برد.

وی گفت: مذاکرات فشرده ای در این خصوص در جریان است اما مذاکرات از سوی وزیر دفاع ما پیش می روند و او باید در این خصوص اظهار نظر کند.

ستاری در ادامه گفت: تنها چیزی که در این زمینه می‌توانم بگویم این است که احتمال امضای قرار داد برای خرید ۲ نوع جت وجود دارد و گفت‌وگوها در این باره به خوبی در حال انجام هستند.

وی در خصوص موشک های ضد هوایی اس ۳۰۰ نیز گفت: من از جزئیات توافق خبر ندارم چونکه این کار در حیطه وظایف وزارت دفاع است. مذاکرات در این خصوص در جریان است اما من هیچ گونه مذاکره ای با مقامات روسیه در این خصوص نداشتم.

ستاری در این مصاحبه با اشاره به آغاز همکاری های نظامی ایران و روسیه که حدود ۲۰ سال پیش در زمان ریاست پدرشان بر نیروی هوایی ایران، گفت موضوع همکاری نظامی با روسیه باعث ایجاد حس نوستالژیک در ایرانی ها می شود.

ستاری در ادامه  به ابعاد گسترده همکاری‌های نظامی ایران و روسیه در زمینه صنعت هوایی و همچنین به وجود هواپیماهای جنگنده سوخوی ۲۴ و میگ ۲۹ در بدنه نیروی هوایی ایران اشاره کرده و گفت: ما در حال حاضر موشک تولید می کنیم حتی موشک هایی که تداعی کننده اس ۳۰۰ هستند را بر اساس فن آوری خودمان در داخل تولید می‌کنیم.

وی در ادامه گفت:روسیه در بسیاری از حوزه‌های فضایی بی‌رقیب است و ما آماده پرتاب کردن ماهواره به فضا با پرتاب کننده‌های روسی هستیم هر چند ما به باشگاه فضایی‌ها پیوسته‌ایم و پرتاب‌های فضایی نیز داشته‌ایم. انجام پروژه‌های مشترک در زمینه طراحی و ساخت ماهواره و موشک‌های فضایی مهم است.

ستاری از علاقه مندی برخی خطوط هوایی ایران در خرید سوپر جت «سوخو  ۱۰۰» خبر داد و افزود که آزمایش‌هایی در  این زمینه از سوی یکی از شرکت‌های ایران در حال انجام است و اگر روس ها پیشنهاد مالی جذابی بدهند فکر می کنم بسیاری از خطوط هوایی ما آماده خرید هستند.