تاکید ندیمی بر جایگزینی واردات و توسعه صادرات در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث تحقق اقتصاد مقاومتی باید به دو عنصر جایگزینی واردات و توسعه صادرات توجه شود.

ایرج ندیمی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری اظهار کرد: در بحث اقتصاد مقاومتی که ایشان تاکید کردند باید دو رویکرد مورد توجه قرار گیرد؛ نخست اصلاح شاخص های کلان است که باید به درستی مدیریت شود یعنی منابعی که در اختیار داریم را خام به دنیا نفروشیم، بلکه در داخل کشور کار اقتصادی یا صنعتی انجام دهیم و به معنای واقعی تولید داخل داشته باشیم.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس همچنین خاطرنشان کرد: دیگر این که باید کالاهای ساخته شده را وارد کشور نکنیم و از تکنولوژی تولید و منابع انسانی که در اختیار داریم استفاده کرده و موقعیت خود را تثبیت کنیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: بنابراین عمده نگاه مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی اتکا به دانش، منابع، نیروی انسانی و حل مشکلات داخلی از جمله اشتغال، بحران معیشت و تامین نیازهاست.

وی افزود: از این رو، رویکردی که پیش تر هم مطرح شده و تاکید بر آن می تواند به زیرساخت های اساسی کشور کمک کند پاسخگویی به مقوله تولید، اشتغال و صادرات است.

ندیمی اظهار کرد: عمده مشکلی که امروز وجود دارد در بحث منابع است و ضروری به نظر می رسد که ابتدا باید آن دسته از صنایعی که زیر ظرفیت کار می کنند تولید و کار آن ها را به حداکثری رساند و دیگر این که در ارائه رویکرد ها باید به دو مولفه جایگزین واردات و توسعه صادرات توجه کرد.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس در ادامه تصریح کرد: جایگزینی واردات یعنی کالاهایی که امکان ساخت و تولید آن ها در کشور وجود دارد را مورد حمایت قرار داده و به آن ها کمک کرد تا در کشور تولید شود، توسعه صادرات نیز باید تا جایی که امکان دارد به بازارهای اطراف صادرات انجام شود گرچه این کار صورت گرفته اما حداقلی است و باید بیشتر در این زمینه فعالیت شود.

انتهای پیام

کد N936419