ماجرای سخنان احمدی مقدم و موج تکذیبیه‌ها/ پرونده

اسماعیل احمدی مقدم

فرمانده پیشین نیروی انتظامی گفت و گویی با ماهنامه رمز عبور انجام داده که به مذاق بسیاری خوش نیامده است. سردار اسماعیل احمدی مقدم اشاراتی به حوادث قبل و بعد از انتخابات 88 دارد که دو سر طیف آن جریانات در حال تکذیب گفته‌های او هستند.

مریم محمدپور-  گفت و گوی رمز عبور با احمدی مقدم در اواخر مرداد منتشر اما با بازنشر دیرهنگامش در سایر رسانه‌ها، در اوایل شهریور جنجالی شد. از احمدی‌نژاد و لاریجانی گرفته تا مجمع روحانیون مبارز سخنان او را تکذیب کرده‌اند و آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز به آن واکنش نشان داده است.


انتخابات سال 88 منشاء اتفاقات ناخوشایند زیادی درکشور شد که هر از چندی یکی از مسئولان آن دوران به بازخوانی بخشی از آن می پردازد و بخشی از پرونده‌ها را باز می‌کند و حالا نوبت به احمدی‌مقدم رسیده است. البته فرمانده پیشین نیروی انتظامی این روزها خودش درگیر پرونده‌ای در قوه قضائیه است که چندان از روند بررسی‌اش راضی نیست. هر از چند گاهی هم خبر بازداشت خودش یا نزدیکانش تکذیب می‌شود(اینجا) و (اینجا). همچنین بابت توضیحاتی درباره پرونده کهریزک پای او به قوه قضائیه و پرونده سعید مرتضوی کشیده شده. او خودش در این باره توضیح داده است: روح الامینی برای کمک، من را به دادگاه احضار کرده و به عنوان گواه به دادگاه می روم (اینجا).

حالا احمدی مقدم به سخن آمده و روایت هایی از آن زمان مطرح می‌کند که کمتر شنیده شده. در واکنش به سخنان او پیش از همه محمود احمدی نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم لب به اعتراض می‌گشاید و دفترش بیانیه‌ای می‌دهد. اما احمدی‌مقدم چه گفته بود و احمدی‌نژاد چرا تکذیب کرد؟


اسماعیل احمدی مقدم، احمدی‌نژاد را آدمی چالشی خوانده و چند نقل قول از او آورده بود. یکی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 که احمدی مقدم در باره آن گفته است: «خودش را از پیش برنده می‌دانست. حتی به من گفته بود تلاش کنید خاتمی به میدان بیاید و یک بار برای همیشه پرونده‌اش جمع شود و برود پی کارش» و نقل دیگری که از قول احمدی‌نژاد پس از انتخابات می‌گوید: «دایره را تکان دادیم و اضافات و آشغال‌ها رو آمد. با آنها برخورد کنید و همه را جمع کنید ببرید. بروید خاتمی و بقیه را دستگیر کنید و شر همه را کم کنید». این سخنان برای احمدی نژاد گران تمام شد. دفترش در تکذیبه ای نوشته است: «افرادی با مسئولیت‌های ایشان، اساسا در جایگاه ارائه مشورت به رئیس دولتهای نهم و دهم در موضوعات سیاسی و انتخاباتی قرار نداشتند. گرچه سیاق مطالب نگارش شده نیز به روشنی حاکی از بی‌پایه و اساس بودن آن است» (اینجا).

احمدی مقدم در بخش‌هایی از مصاحبه‌اش به خاطراتی از جنگ با حضور هاشمی رفسنجانی اشاره می‌کند و در بخش دیگری به شکایت ستاد هاشمی از احمدی مقدم بابت یک سخنرانی، اما واکنش آیت الله به بخش دیگری از سخنان اوست. هاشمی البته برخلاف بقیه سخنی را تکذیب نکرده بلکه در یک سخنرانی در مشهد به سخنان احمدی مقدم درباره  رویدادهای سال 88 اشاره کرده و گفته است: «آنچه این روز‌ها فرمانده سابق نیروی انتظامی افشا کرد، بخشی از‌‌ همان توطئه بود که قبلاً هم گوشه­‌هایی افشا شده بود.» (اینجا).


احمدی مقدم در بخش دیگری از مصاحبه اش می گوید: «مجمع روحانیون و مانند اینها حرف می‌زدند و اغلب بیانیه‌هایشان را مجید انصاری می‌نوشت و خودش به اسم آنها می‌داد و عملاً مجمعی هم در کار نبود و خیلی وقت‌ها تشکیل هم نمی‌شد و امضا هم نمی‌کردند، ولی امضایشان بیرون می‌آمد. از مجمع روحانیون بیشتر به عنوان بلندگو برای اعلام مواضع استفاده می‌شد، ولی هدایت میدانی دست آنها نبود. عمدتاً دست عناصر سازمان مجاهدین انقلاب بود». این سخنان نیز بی حاشیه نماند  و مجمع روحانیون مبارز آن را تکذیب کرد. در بخش از تکذیبیه مجمع روحانیون آمده است: «مایه تأسف است شخصی که سال‌ها مسئولیت نیروی انتظامی و استقرار امنیت کشور را عهده دار بوده است، بدون تحقیق و بی‌مهابا به تکرار سخنان بی‌اساس و غرض‌آلود مخالفین و معاندین می‌پردازند و اعتبار دیگر خاطرات و سخنان خود را نیز مخدوش می‌سازند.» (اینجا)

احمدی مقدم در این گفت و گو تنها بر علیه رئیس جمهور سابق سخن نگفته، او افراد زیادی را از دم تیغ گذارنده که یکی از آنها علی لاریجانی، رئیس مجلس است. می‌گوید: «آقای لاریجانی رفتارهای شائبه‌آفرین داشت، مثلاً اجازه بدهید بروند فلان جا سخنرانی کنند یا چه اشکالی دارد در استادیوم آزادی جمع شوند؟ نمی‌خواهم بگویم چه کسانی گفته‌اند، استدلال‌شان این بود که بد چیزی هم نشد. اگر این انتخابات ابطال شود، میرحسین به دلیل فتنه‌آفرینی‌اش و احمدی‌نژاد به خاطر رفتارهای سوءاش ردصلاحیت می‌شوند و هر کس رئیس‌جمهوري شود، به نفع مملکت خواهد بود... با صحبت آقا، تکلیف امثال آقایان لاریجانی، توکلی و...- که ضد احمدی‌نژاد بودند- روشن شد». روابط عمومی مجلس نیز ساکت ننشسته و وقتی این سخنان جنجالی شد، تکذیبه‌ای را برای رسانه‌ها فرستاد که در آن « با انتقاد از انتشار اینگونه سخنان بی پایه و اساس که نتیجه ای بجز تشویش اذهان عمومی را بدنبال نخواهد داشت، بر ضرورت رعایت اخلاق اسلامی و پرهیز از اتهام افکنی و رواج شایعات ناصحیح در جامعه تاکیده شده است.» (اینجا)


در این گفت و گو نام افراد مختلف دیگری نیز آورده شده که عمدتا در انقلاب نقش داشته یا در سال‌های اخیر بر مسند قدرت بوده‌اند که هنوز واکنشی به گفته‌های فرمانده پیشین انتظامی نداشته‌اند. اما خودش نسبت به موج تکذیبیه‌ها واکنش نشان داده و گفته: گرد و خاک ها که خوابید، صحبت می کنم. احمدي مقدم در پاسخ به سوالي که به تکذيبيه‌هاي ياد شده اشاره داشت، با خنده به خبرآنلاین گفت: فعلا هر صحبتي بکنم، تکذيب مي‌شود، مگر اينکه چيزهايي بگوييم که همه خوششان بيايد (اینجا).
کد N936268