گزارش آژانس از ایران منتشر شد/ تاکید بر پایبندی تهران به توافق

سیاسی

آژانس بین المللی انرژی اتمی نخستین گزارش خود از تاسیسات هسته ای ایران را بعد از توافق هسته ای با قدرت های جهانی منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی بی اس نیوز، بعد از توافق هسته ای قدرت های جهان با ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی اولین گزارش به روز شده خود را درباره وضعیت هسته ای ایران ارائه کرد. در این گزارش که روز پنج شنبه منتشر شد، نگرانی های آژانس از فعالیت هسته ای نظامی آورده شده که یک دهه قبل نیز توسط این نهاد عنوان شده بود.

آژانس در گزارش خود آورده است که سطح کنون غنی سازی اورانیوم در ایران و نیز تحقیقات هسته ای و فعالیت های مربوط به آن طبق توافق است. در این گزارش ۲۱ صفحه ای که یک نسخه از آن به خبرگزاری آسوشیتدپرس فرستاده شد، ایران را پایبند به توافق هسته ای ارزیابی کرده است.

آژانس در ادامه آورده است: اطلاعاتی از منابع مختلف مبنی بر تلاش گذشته این کشور در جهت دستیابی به سلاح هسته ای ارائه شده ولی بر اساس تحقیقات و عکس های ماهواره ای تجهیزاتی در محل پایگاه پارچین به دست نیامده است.

هفته گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی مدعی شد به جزئیات توافق هسته ای با ایران و همکاری هایش با آژانس انرژی اتمی در بازرسی از پارچین دست یافته است. با این حال در واکنش به ادعای این خبرگزاری غربی، یوکیا آمانو مدیر کل سازمان انرژی اتمی ضمن رد این ادعا، فعالیت انجام گرفته در پارچین را مطابق اصول فنی ارزیابی کرده است.