خوش بینی سازمان ملل به تشکیل دولت وحدت ملی در لیبی

سیاسی

هیئت اعزامی سازمان ملل به لیبی نسبت به توافق اعضای پارلمان لیبی برای تشکیل دولت وحدت ملی تا اواسط سپتامبر ابراز امیداواری کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، هیئت اعزامی سازمان ملل به لیبی اعلام کرد دور جدید گفتگوهای سیاسی لیبی در «الصخیرات» مراکش بدون مشارکت هیئت کنگره ملی شروع شده است.

هئیت سازمان ملل تاکید کرد: محور دور جدید گفتگوها تسریع در روند توافق سیاسی و تشکیل دولت وحدت ملی است. با این حال بنا بر اعلام هیئت سازمان ملل، کنگره ملی لیبی اعلام کرده است که به خاطر کناره گیری دو نفر از اعضایش در گفتگوهای الصخیرات شرکت نخواهد کرد.

در همین راستا برناردینو لیون فرستاده سازمان ملل به لیبی در گفتگو با شبکه فرانس ۲۴ عنوان کرد: همچنان بر این باورم که دهم سپتامبر می توانیم به توافق نهایی برسیم.

وی افزود: برخی اختلافات بین دو طرف وجود دارد، ولی معتقدم که هیچ زمانی به این اندازه به توافق نزدیک نبوده ایم و اگر در زمانی که مواضع طرفین به شدت به همدیگر نزدیک شده است، به توافق نرسیم اوضاع بسیار پیچیده تر خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد مداخله نظامی خارجی در لیبی علیه گروهک داعش گفت: اولویت اصلی رسیدن به توافق سیاسی است، سلاح اصلی لیبی علیه داعش وحدت است. لیون قرار است در همین راستا دور جدیدی از گفتگوها میان گروه های درگیری لیبی را در مراکش شروع کند. این در حالی است که پارلمان مستقر در طرابلس تا کنون با امضای توافقنامه مخالفت کرده است.

فرستاده سازمان ملل طرفین درگیر در لیبی را به استفاده از فرصت تاریخی برای ایجاد صلح دعوت کرد و گفت: زمان کوتاه است و این رهبران لیبی هستند که باید آخرین تلاش های خود را برا تحقق صلح به کار گیرند.