تاکید دو کره بر بهبود روابط پس از توافق صلح

وزارت استراتژی و اقتصاد کره جنوبی اعلام کرد، سئول قصد دارد پروژه‌هایی را که موجب بهبود روابط بین دو کره می‌شود، توسعه بخشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این وزارتخانه با اشاره به جلسه اخیر مقامات این کشور اعلام کرده است: ما به سختی تلاش خواهیم کرد تا پارک صلح را در منطقه غیرنظامی بین دو کشو بسازیم؛ هم‌چنین تلاش داریم تا خطوط راه‌آهن از سئول تا بندر ونسان در کره شمالی را بازسازی کنیم.

هم‌زمان سئول اعلام کرده است که به صورت چشمگیری بودجه نظامی خود در سال 2016 را افزایش می‌دهد. روابط کره شمالی و جنوبی پس از دستیابی به توافق در مناقشات اخیر مرزی بین دو کره رو به بهبود است.

یک مقام ارشد کره شمالی نیز در این راستا گفت: پیوینگ یانگ و سئول هر دو باید به روح توافق‌های حاصل شده در مذاکرات اخیر میان دو کره ارزش قائل شوند.

کیم یانگ گون، دبیر کمیته مرکزی حزب حاکم کره اعلام کرد مایه خوشبختی است که مذاکرات اخیر باعث شده از قرار گرفتن در شرایط لبه پرتگاه جلوگیری به عمل آید و فرصتی به وجود آید تا تغییری اساسی در راستای دستیابی به صلح، ثبات، آشتی و همکاری میان دو کره فراهم شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: این مسئله برای ما مایه خرسندی است که کره شمالی و کره جنوبی به صورت مستقیم مذاکره کرده و توانستند بر سر موضوعات مورد نگرانی دو طرف به تفاهم برسند و فصلی جدید در روابط دو طرف به وجود آورند. این مقام دولت پیونگ یانگ تاکید کرد که هر دو کره باید به توافق‌های حاصل شده احترام گذاشته و در پی توسعه روابط فیمابین باشند.

کیم یان گون گفت: این موضوع بسیار مهم است که رویه کنونی در روابط دو کره حفظ شده و برای ادامه مسیر آشتی تلاش شود.

انتهای پیام

کد N935998