«عبدالله الثنی» در گفتگو با «اسپوتنیک» مطرح کرد:

ترکیه و قطر به دنبال تحمیل تفکرات سیاسی خود بر لیبی هستند

سیاسی

نخست وزیر دولت موقت لیبی از دخالت های ترکیه و قطر ابراز نارضایتی کرده و گفت: نیاز لیبی به تسلیحات به معنای موافقت با دخالت بیگانگان نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، «عبدالله الثنی» نخست وزیر دولت موقت لیبی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری «اسپوتنیک» از غرض ورزی برخی از کشورها در اعمال سیاست های خود بر این کشور گلایه کرده و گفت: برخی از کشورها نظیر ترکیه و قطر در پی تحمیل تفکرات سیاسی خود بر ما هستند حال آنکه مردم لیبی در برابر چنین خواسته ای مقاومت می کنند.

 وی در ادامه تاکید کرد که تمایل وی برای همکاری بیشتر با این کشورها به منزله تحمیل هژمونی آنها بر لیبی نیست.

الثنی در ادامه افزود: دولت موقت لیبی حمله جنگنده های ائتلاف به مواضع داعش را خواستار شده اما این به معنی تمایل ما برای بمباران رقبای سیاسی مان نیست.

وی تاکید کرد که نیاز دولت وی به تسلیحات برای مبارزه با شبه نظامیان نباید از سوی دیگر کشورها به منزله راهی برای زیر سؤال بردن تمامیت ارضی لیبی تلقی شود.

وی در این باره گفت: ما به سلاح و تجهیزات نیاز داریم اما این (اعلام نیاز) به معنای موافقت با دخالت کشورهای بیگانه نیست.

الثنی ادامه داد: جامعه بین الملل به ما برای سرنگونی «قذافی» کمک کرد اما حمایت خود را برای تشکیل یک دولت جدید در لیبی دریغ نمود.

لیبی از سال 2011 و همزمان با سرنگونی دیکتاتور مقتول «معمر قذافی» درگیر جنگ داخلی بوده و حکومت آن در «طبرق» از سوی دولت موقت الثنی اداره می شود که مورد تایید جامعه بین الملل نیز هست حال آنکه «طرابلس» و نواحی غربی متصل به آن از سوی برخی دولت های خود خوانده اداره می شود.

در روز چهارشنبه این هفته «برنادینو لئون» نماینده سازمان ملل در لیبی به شورای امنیت سازمان ملل گفت گروه های درگیر در این کشور به مراحل پایانی برای حصول توافق و تشکیل دولت وحدت ملی نزدیک شده اند.