در گفتگو با نماینده بان کی مون اعلام شد؛

هشدار امیرعبداللهیان نسبت به گسترش تروریسم در سایه جنگ علیه یمن

سیاسی

معاون عر بی و آفریقای وزیر امور خارجه کشورمان، نسبت به خطر فزاینده گسترش تروریسم در سایه جنگ علیه یمن هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در تماس تلفنی «اسماعیل ولد الشیخ احمد» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، دو طرف در خصوص آخرین تحولات یمن تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان در این گفتگو ضمن تشکر از تلاش های نماینده سازمان ملل برای کمک به حل بحران یمن از طریق سیاسی و تاکید بر ضرورت عدم توسل به زور و رفع محاصره انسانی، تصریح کرد: رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران، توقف تجاوز به یمن و حل و فصل اختلافات از طریق گفتگوست و در این راستا، از تلاش های نماینده دبیرکل در یمن حمایت می‌کند.

وی افزود: حل بحران یمن صرفا در گروی راهکار سیاسی، گفتگوی یمنی - یمنی و پیروی همه اطراف منطقه‌ای از شیوه گفتگو برای حل اختلافات است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان به خطر فزاینده گسترش تروریسم در سایه جنگ علیه یمن اشاره و از اسماعیل ولد الشیخ احمد برای سفر به تهران و رایزنی بیشتر دعوت کرد.

بر اساس این گزارش، ولد الشیخ احمد نیز در این گفتگو به تلاش های سازمان ملل برای دستیابی به چارچوب مشترک برای آغاز گفتگوهای سیاسی بین گروه‌های مختلف یمنی اشاره کرد و افزود: گفتگوهای سیاسی با وجود دشواری، در فضای مثبتی دنبال می‌شود و همه گروه‌ها بر حل بحران از طریق سیاسی تاکید دارند.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک توسل به راهکار سیاسی و اجتناب از جنگ باعث تقویت این تلاش‌ها می‌شود و به برقراری صلح و ثبات در یمن و منطقه کمک خواهد کرد.

نماینده دبیرکل بدون اشاره به جزئیات طرح سازمان ملل گفت: ایجاد آتش‌بس در مناطق مختلف یمن و همزمان شروع گفتگوهای سیاسی گروه های یمنی بر مبنای قطعنامه های سازمان ملل، چارچوب مناسبی برای حل بحران است.