امیرعبداللهیان از رویکرد اصولی ایران درخصوص مسائل یمن می گوید

یمن

معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه در تماس تلفنی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن تاکید کرد که رویکرد اصولی ایران توقف تجاوز به یمن و حل و فصل اختلافات از طریق گفت وگو است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، در تماس تلفنی «اسماعیل ولد الشیخ احمد» نماینده ویژه دبیرکل در امور یمن با «حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه ایران، دو طرف درخصوص آخرین تحولات یمن تبادل نظر کردند.
امیرعبداللهیان در این گفت وگو ضمن تشکر از تلاش های نماینده سازمان ملل برای کمک به حل بحران یمن از طریق سیاسی و تاکید بر ضرورت عدم توسل به زور و رفع محاصره انسانی تصریح کرد که رویکرد اصولی جمهوری اسلامی ایران توقف تجاوز به یمن و حل و فصل اختلافات از طریق گفت وگوست و در این راستا از تلاش های نماینده دبیرکل در یمن حمایت می کند.
وی افزود: حل بحران یمن صرفا در گروی راهکار سیاسی، گفت وگوی یمنی ـ یمنی و پیروی همه اطراف منطقه ای از شیوه گفت وگو برای حل اختلافات است.
امیرعبداللهیان به خطر فزاینده گسترش تروریسم در سایه جنگ علیه یمن اشاره و از اسماعیل ولد الشیخ احمد برای سفر به تهران و رایزنی بیشتر دعوت کرد.
ولد الشیخ احمد نیز در این گفت وگو، به تلاش های سازمان ملل برای دستیابی به چارچوب مشترک برای آغاز گفت وگوهای سیاسی بین گروه های مختلف یمنی اشاره کرد و افزود: گفت وگوهای سیاسی باوجود دشواری در فضای مثبتی دنبال می شود و همه گروه ها بر حل بحران از طریق سیاسی تاکید دارند.
وی خاطرنشان کرد: بدون شک توسل به راهکار سیاسی و اجتناب از جنگ باعث تقویت این تلاش ها می شود و به برقراری صلح و ثبات در یمن و منطقه کمک خواهد کرد.
نماینده دبیرکل بدون اشاره به جزئیات طرح سازمان ملل افزود: از نظر وی ایجاد آتش بس در مناطق مختلف یمن و همزمان شروع گفت وگوهای سیاسی گروه های یمنی بر مبنای قطعنامه های سازمان ملل، چارچوب مناسبی برای حل بحران است.

4949

کد N935664