رییس مجلس تاکید کرد:

زمینه اشتغال‌زایی در روستاها فراهم شود

اشتغال,علي لاريجاني,رييس مجلس شوراي اسلامي,اشتغالزايي,روستا

رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: چرخه اقتصادی روستاها باید به صورتی طراحی شود که اقتصاد آن‌ها بچرخد و دیگر انگیزه‌ای برای مهاجرت به شهرها وجود نداشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، دکتر علی لاریجانی درحاشیه مراسم افتتاح گازرسانی روستای قم‌رود، قم درجمع خبرنگاران با بیان این‌که «باید با توسعه صنایع جدید زمینه اقامت جوانان در روستاها فراهم شود» افزود: به طور طبیعی فرزندان روستایی دوست دارند در کنار پدر و مادر خود در روستا زندگی کنند. زمانی که شرایط اقتصادی فراهم نباشد، زمینه مهاجرت روستاییان به شهرها فراهم می‌شود؛ بنابراین باید با ایجاد صنایع جدید در روستا که البته نیاز به سرمایه‌گذاری‌های خاص دارد زمینه اشتغال‌زایی در روستا‌ها فراهم شود.

وی با تأکید بر لزوم توجه به صنایع بومی افزود: به طورمثال گسترش صنعت فرش در روستاها باید بیشتر مورد توجه قرارگیرد و با توجه به این‌که امکان تجارت در زمینه فرش فراهم می‌شود؛ توصیه می‌کنم قالیبافان با روحیه بیشتری کار کنند، ان‌شاءالله در آینده صادرات فرش بهتر خواهد شد، قم نیز در این زمینه می‌تواند پایگاه باشد.

وی ادامه داد: اکثر روستاهای قم از آب آشامیدنی برخوردار هستند و تنها چند روستا در زمینه آب شرب پایدار مشکل دارند که این موضوع نیز رفع خواهد شد؛ 500 میلیون دلار منابع مالی از صندوق توسعه ملی و همچنین منابع مالی نیز از ماده 180 قانون برنامه برای آبرسانی به روستاها هزینه خواهد شد و مشکل آبرسانی چند روستای مذکور قم تا پایان سال 95 حل خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: روستاها یک منبع کشاوزی برای قم هستند و نیازهای شهر را رفع می‌کنند؛ بنابراین باید به تقویت امورزیربنایی روستاها مانند گاز، برق، آب و جاده توجه شود.

انتهای پیام

کد N935639