سفیر آمریکا در سوریه به روسیه و عربستان می رود

سیاسی

سفیر جدید آمریکا در سوریه برای جستجوی یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه به عربستان و روسیه سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «مایکل راتنی» سفیر جدید آمریکا در سوریه اواخر این هفته برای رسیدن به یک راه حل سیاسی تنش های سوریه به عربستان و روسیه سفر می کند. یک مقام ارشد در دولت آمریکا گفته است سفر راتنی که از ۲۷ جولای به این سمت منصوب شده، از ۲۸ آگوست شروع می شود و تا دوم سپتامبر ادامه خواهد داشت.

بر این اساس روز بیست و هشتم آگوست سفیر جدید آمریکا در سوریه با مقامات مسکو و بیست و نهم آگوست نیز با مقامات ارشد عربستان سعودی در ریاض دیدار می کند. این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت سفیر جدید آمریکا در سوریه علاوه بر این سفرها در شهر ژنو با «استفن دی میستورا» نماینده سازمان ملل در سوریه دیدار می کند.

این در حالی است که آمریکا مدعی است رسیدن به یک راه حل سیاسی در سوریه نیازمند استعفای بشار اسد از پست خود است. سال گذشته اولین بار سازمان ملل گفتگوهای صلح سوریه را با حضور طرفهای درگیر در این کشور آغاز کرد.

با این حال بشار اسد در گفتگو با شبکه المنار گفته است با تشکیل یک گروه ائتلافی علیه داعش موافق است ولی چندان به این مسئله خوش بین نیست. جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد و تنها باید از طریق سیاسی در این کشور صلح برقرار کرد.

گفتنی است سفرهای راتنی به عنوان بخشی از برنامه های جان کری وزیر خارجه آمریکا برای کمک گرفتن از عربستان و روسیه برای حل این بحران ارزیابی می شود.