داووداوغلو 11 عضو اپوزیسیون ترکیه را به مشارکت در دولت موقت دعوت کرد

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در دفتر نخست وزیر ترکیه گزارش داد، وی از یازده تن از اعضای مخالفان دولت دعوت کرده به کابینه دولت موقتی که تا برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه نوامبر اداره کشور را به عهده می گیرد بپیوندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)،‌به نقل ازخبرگزاری رویترز این منابع خبری اعلام کردند این یازده کاندیدا شامل پنج تن از اعضای حزب اپوزیسیون مردم جمهوریخواه، سه تن از اعضای حزب جنبش ملی‌گرا و همچنین سه تن از اعضای حزب دموکراتیک خلق هستند و تا ساعت 6 عصر روز پنج شنبه به وقت محلی فرصت دارند تا این کرسی ها را رد کرده یا بپذیرند.

این در حالی است که دو حزب مردم جمهوریخواه و جنبش ملی‌گرا پیشتر اعلام کردند که در دولت موقت مشارکت نمی کنند و تنها حزب دموکراتیک خلق از تمایل خود برای حضور در این دولت خبر داده است.

بر اساس قانون اساسی ترکیه هر سمت کابینه که از سوی احزاب اپوزیسیون پذیرفته نشود به کاندیداهای مستقلی خارج از پارلمان ترکیه داده خواهد شد. روز سه شنبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ، احمد داود اوغلو نخست وزیر این کشور را مامور تشکیل کابینه موقت کرد.

این اتفاق پس از آنکه دو ماه مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی ترکیه شکست خورد رخ داد. از جمله شناخته شده ترین اسامی فهرست کاندیداهای اپوزیسیون برای 26 عضو کابینه ترکیه، دنیز بایکال قدیمی ترین نماینده پارلمان این کشور است که تا سال 2010 رهبری حزب مردم جمهوری‌خواه را به عهده داشت و در دهه 1990 سمت های معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه را عهده دار بود.

انتهای پیام

کد N935366