یک روزنامه استرالیایی نوشت:

استرالیا در مبارزه علیه داعش با ایران مشورت می کند

سیاسی

استرالیا وجود منافع مشترک با ایران در مبارزه با گروه تروریستی داعش را عاملی برای مشورت این کشور با جمهوری اسلامی در حملات هوایی به تروریست های داعش در سوریه اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه استرالیایی سیدنی مُرنینگ هرالد، وزیر امور خارجه استرالیا گفته است که منافع مشترکی با ایران در مبارزه علیه گروه تروریستی داعش دارد و لذا برای انجام حملات هوایی ضد داعش در کشور سوریه با ایران مشورت خواهد کرد.

این روزنامه استرالیایی امروز در مطلبی نوشت که هرگونه ضربه به گروه تروریستی داعش در سوریه موجب تقویت حاکمیت «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه شده و بنابراین برای ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش (که مخالف اسد هستند) یکی از بزرگ ترین دغدغه ها محسوب می شود.

همچنین، از سویی این ائتلاف در عراق نمی تواند بدون مبارزه با داعش در سوریه به موفقیت دست یابد و از سوی دیگر بمباران مواضع داعش در سوریه نیز به نفع اسد خواهد بود. بنابراین ائتلاف با سردرگمی در  این باره مواجه شده است.

از طرف دیگر، مشورت استرالیا با ایران برای گسترش حملات هوایی ائتلاف به داعش در سوریه، مستلزم ارائه این تضمین به ایران است که حملات مذکور تنها با هدف مبارزه با داعش بوده و متوجه نیروهای دولتی سوریه و یا حتی برای حمایت از مخالفان داخلی این کشور نیز نباشد.

لذا در ادامه تعمیق هرچه بیشتر روابط استرالیا با ایران، سخنان «جولی بیشاپ» وزیر امور خارجه این کشور برای هماهنگی بیشتر با جمهوری اسلامی در مبارزه علیه این گروه تروریستی در سوریه قابل درک خواهد بود.