یک منبع دیپلمات اعلام کرد؛

تلاش سیسی در مسکو برای لغو ممنوعیت تسلیحاتی "ارتش لیبی"

لیبی

همزمان با سفر رئیس جمهوری مصر به مسکو، برخی منابع از تلاش‌های عبدالفتاح سیسی و خلیقه حفتر جهت قانع کردن روسیه و دگر اعضای سازمان ملل برای لغو ممنوعیت ارسال سلاح‌ به ارتش لیبی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، در بحبوحه سفرهای نمایندگان و مسئولان لیبیایی در روزهای اخیر به قاهره، یک منبع دیپلمات عنوان داشت که مصر به همراه لیبیایی‌ها و چند کشور دیگر تلاش می‌کند تا سازمان ملل را برای لغو ممنوعیت ارسال سلاح به ارتش ملی لیبی قانع کند.

طبق گفته‌های این منبع، قرار است که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در جریان سفرش به مسکو به خطر تحولات در لیبی بر امنیت منطقه‌ای و نیاز ارتش لیبی به سلاح اشاره‌ای کند به ویژه این که طرف روسی پیشتر نیز دیدارها و رایزنی‌هایی امنتیی با لیبیایی‌ها در حاشیه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به قاهره در فوریه گذشته داشت.

در همین حال، پس از این که هیاتی در سازمان ملل در خصوص ممنوعیت ارسال سلاح‌ برای ارتش لیبی خواست تا با خلیفه حفتر، فرمانده "ارتش ملی لیبی" دیدار کند حفتر از انجام این دیدار خودداری ورزید و به جای خود عبدالسلام الحاسی، رئیس اتاق عملیات ارتش را برای این دیدار فرستاد.

یک منبع آگاه اعلام کرد که الحاسی در این دیدار لحن بسیار تندی داشت و دو برگه به این هیات سازمان ملل در خصوص تحت کنترل درآوردن سلاح ها و نیروها توسط داعش ارائه داد واین سوال را مطرح کرد که چه دلیلی در اصرار برای جلوگیری از مسلح کردن ارتش لیبی وجود دارد. به ویژه اینکه ارتش لیبی در صورت در اختیار داشتن سلاح می‌تواند ظرف چند هفته مساله را نهایی کند.

این منبع همچنین گفت که حفتر نمایندگانی را ازطرف خود به اردن و مصر ظرف چند روز گذشته فرستاد و این دو سفر نیز بسیار مهم بودند و بویژه این که اردن عضو عرب غیر دائم در شورای امنیت است و پاکستان نیز بر چین که عضو دائم در شورای امنیت است تاثیر دارد.

همچنین کمی پیش از دیدار سیسی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نظامیان و نمایندگان لیبیایی به قاهره سفر کردند که این امر نشان داد که مسئولان لیبیایی بر درک طرف مصری از این مشکل حساب باز می‌کنند.

یک مشاور نظامی در طبرق گفت: بله ما از مصر و سیسی خواسته‌ایم به اعمال فشار بر روسیه جهت ارائه کمک‌ها ادامه دهند.

سفرهای مسئولان برجسته لیبیایی به مسکو ظرف دو ماه گذشته نتوانسته‌ مسکو را با تحرکاتی جهت حمایت از ارتش لیبی قانع کند.

یک وزیر در دولت لیبی در شهر طبرق نیز گفته است که در جریان سفر اخیرش به مسکو گفته است که در صورت لغو تحریم‌های بین المللی علیه لیبی این کشور سلاح‌های مورد نیاز خود را از روسیه می‌خرد و زمینه‌هایی را برای بازرگانان روس فراهم می‌کند تا در سرمایه‌گذاری وبازسازی‌ها اولویت داشته باشند.

علی رغم این پیشهادها اما روسیه به صورت کندی عمل می‌کند.

انتهای پیام

کد N935086