تمایل کره‌جنوبی برای بررسی لغو تحریم‌ها علیه کره‌شمالی

یک روز پس از آنکه دو کره به توافق مهمی برای کاهش تنش‌ها دست یافتند، کره جنوبی امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، می‌خواهد درباره درخواست پیونگ یانگ برای پایان تحریم‌های اعمال شده به دنبال حمله دریایی سال 2010 میلادی مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کره‌جنوبی آماده است تا پس از توافق روز گذشته کانال جدیدی از مذاکرات را با کره شمالی باز کند. در توافق روز گذشته کره‌شمالی نسبت به رویداد انفجار مینی که منجر به زخمی شدن دو سرباز کره جنوبی شد، ابراز تاسف و پیشمانی کرد و کره جنوبی نیز با توقف تبلیغات ضد کره شمالی که از بلندگوهای مرزی پخش می‌شد موافقت کرد.

"جئونگ جون هی"، سخنگوی وزارت اتحاد مجدد دو کره در کره جنوبی در کنفرانسی خبری گفت: هنگامی که مذاکرات آغاز شود، فکر می‌کنیم کره شمالی مساله 24 مه سال 2010 میلادی را مطرح خواهد کرد و معتقدم که این مساله می‌تواند از طریق مذاکره حل شود.

در 24مه سال 2010 میلادی پس از آنکه کره جنوبی، کره شمالی را به حمله با اژدر به یکی از کشتی‌های نیروی دریایی که در آن 46 ملوان کشته شد متهم کرد، سئول تحریم‌هایی را علیه کره شمالی اعمال کرد که اکثر تبادلات با این کشور را از جمله در زمینه‌های گردشگری، تجارت و کمک غیردولتی قطع می‌کرد.

کره شمالی هرگونه نقشی در این حمله را رد کرده و خواستار لغو این تحریم‌ها پیش از آغاز هرگونه مذاکرات شده است.

کره جنوبی، عذرخواهی از جانب کره شمالی را به عنوان پیش شرطی برای لغو این تحریم‌ها اعلام کرده اما به نظر می‌رسد که از اواخر سال گذشته میلادی در بحبوحه افزایش تمایلات داخلی در مورد از سرگیری همکاری ها و مشارکت‌ها با کره شمالی از موضع خود کوتاه آمده است.

دو کره در توافق روز سه شنبه خود متعهد شدند تا مذاکراتی را در خصوص مسائل مختلف با هدف بهبود روابط برگزار کنند.

انتهای پیام

کد N934424