فلاحت پیشه:

برجام نقشه راه است

برجام

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رسیدگی به برجام از مسئولیت‌های شورای عالی امنیت ملی کشور است، گفت: برجام تبدیل به امر مشمول مقابله به مثل در کنگره آمریکا و مجلس شورای اسلامی ایران شده است.

حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که به لحاظ قانونی موضوع هسته‌ای جزو یکی از مقوله‌های کلان سیاست خارجی است، اظهار کرد: مسئولیت مقوله‌های کلان سیاست خارجی با شورای عالی امنیت ملی کشور است و رئیس مجلس به عنوان نماینده پارلمان کشور در شورای عالی امنیت ملی حضور دارد.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر مسئولیت موضوع هسته‌ای به عهده شورای عالی امنیت ملی است، تصریح کرد: تا زمانی که شورا به این تصمیم نرسد که برجام نیاز به رأی مجلس دارد، نباید گفت که امکان تبدیل برجام به لایحه وجود دارد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه برجام نقشه راه است، افزود: بعد از برجام باید توافق صورت گیرد و شرایط اجرایی مبتنی بر آن شکل بگیرد.

فلاحت پیشه با بیان اینکه موضوع برجام تبدیل به امر مشمول مقابله به مثل شده است، ‌تصریح کرد: در کنگره آمریکا فضای رسانه‌ای،‌ خبری و سیاسی در مورد توافق‌نامه شکل گرفت که باعث شد در طرف ایرانی هم حساسیت‌ها بیشتر از گذشته شود و بخشی از نمایندگان مجلس موضوع برجام را در قالب سیاستی مبتنی بر مقابله به مثل بررسی می‌کنند و روز به روز موضع این بخش از نمایندگان تقویت می‌شود و معتقدند توافق اگر قرار است در کنگره آمریکا به تصویب رسد، مجلس ایران هم باید رد یا تصویب آن را به رأی بگذارد.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره بر اینکه روند امور در ایران بسیار شفاف‌تر از آمریکا است، افزود: در آمریکا چالش بین دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات جدی است اما در ایران تصمیم‌گیری به طور متمرکز در شورای عالی امنیت ملی شکل می‌گیرد و تا زمانی که شورا تصمیم نگیرد که نیاز به رأی مجلس است، مجلس نمی‌تواند قالب لایحه برای برجام داشته باشد.

به گفته وی، ولی اگر چنین تصمیمی در شورا گرفته شود، دولت موظف است در قالب لایحه درخواست رأی برای برجام کند،‌ بنابراین باید منتظر رأی شورای عالی امنیت ملی کشور ماند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: به نظرم کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران منتظر تحولات داخل کنگره آمریکا است و اگر به نتیجه برسد نوعی هم‌وزنی و مقابله به مثل پارلمانی نیاز است و این امکان وجود دارد که شورای عالی امنیت ملی موافقت کند که برجام در مجلس به رأی گذاشته شود.

انتهای پیام

کد N934321